E hënë, 24 Janar, 2022
-0.5 C
Tirana

Si të veproni nëse tubat e lavamanit nxjerrin aroma të padurueshme

Ujë i nxehtë: Shpëlajeni lavamanin për aq kohë sa të jetë e mundur me ujë sa më të nxehtë. Shpesh një litër ujë i vluar është i mjaftueshëm në kuzhinë. Mos harroni të lani edhe tubat anësorë dhe vrimat e ajrit.

Kripë: Vendosni dy lugë kripë direkt në kullues dhe lëreni kripën të qëndrojë për 30-45 minuta. Shpëlarja e plotë me ujë të ftohtë shpesh është e mjaftueshme për të eliminuar aromat.

Sodë – Mund të bëni të njëjtën gjë me sode, e cila ka një efekt të fortë çrrënjosës. Sidoqoftë, efekti rritet edhe më shumë nëse hidhni dy lugë pluhur sode në një litër ujë të nxehtë dhe lini që përzierja të rrjedhë ngadalë në kullues. Edhe në këtë rast thjesht e shpëlan me ujë të pastër pas 30 – 45 minutash.

Përzierje uthull dhe maja: Nëse ka depozita të mëdha në kullues, shpesh ia vlen të përdorni maja dhe uthull. Hidhini dy lugë maja tubit dhe derdhni 150-250 mililitra uthull. Uthulla shkakton shkumëzimin e majasë. Pas rreth 15 minutash, shpëlajeni tubin tërësisht me ujë të ngrohtë. Mund të përdorni edhe sodë buke nëse nuk keni maja. Me të dy variantet, ndodh shkumëzimi dhe mund të ndodhin spërkatje. Prandaj, mbajeni kokën larg.

Cola: A ka ngelur më coca-cola në frigorifer? Lëreni cola-n të kullojë pak në tuba para se ta shpëlani. Përbërësit e saj veprojnë gjithashtu kundër aromave. Pasi të ketë dhënë efekt, shpëlajeni tërësisht.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sulm ajror në burgun e Jemenit, të paktën 70 të vrarë

Të paktën 70 njerëz u vranë në një sulm ajror në një burg, dhe të paktën tre fëmijë vdiqën në një bombardim të veçantë,...

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi...

Caktohet data për zgjedhjet në FSHF

FSHF u ka dhënë fund dilemave, pasi është caktuar data e zgjedhjeve për president. Federata Shqiptare e Futbollit, i ka dhënë fund dyshimeve rreth...

Kosova sërish vend i rrezikut të lartë për Gjermaninë

Varianti Omikron ka shtuar ndjeshëm shifrat e infektimeve në Kosovë. Nga dita e dielë (23.01; 00:00) Kosova futet sërish në listën e vendeve të...

Armët vdekjeprurëse amerikane mbërrijnë në Ukrainë

Rreth 90 ton "ndihma vdekjeprurëse" nga SHBA-ja kanë mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve për grumbullimin e trupave ruse në kufi. Kjo ishte dërgesa e...