E martë, 7 Korrik, 2020
28 C
Tirana

“Jemi në krizë”, Patozi tallet me Bashën: Fermerët në fillim e më pas Meta

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Manjani del me deklaratën e fortë për Ramën dhe Thaçin

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, çdo ditë e më shumë përcjell deklarata në forta në rrjetin social Facebook. Ai thotë se Rama dhe Thaçi kanë...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

Aksident i rëndë, ndërron jetë 28-vjeçarja

Një aksident i rëndë ka ndodhur së fundmi në Shkodër, ku për pasojë ka ndërruar jetë një 28-vjeçare. Ngjarja ndodhi në rrugën Shkodër-Bardhaj në vendin...

Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me Asociacionin e Komunave të Kosovës. Gjatë takimit online, Hoti iu prezantoi kryetarëve të komunave...

Rama publikon fotot: Projekti më i ri i Rilindjes Urbane të Vlorës

Kryeministri Edi Rama së fundmi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka prezantuar “Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë”, i cili është projekti më...

Pandemia/ A do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë? Meta zbulon lëvizjen e radhës

Gjatë raportimit të tij të përjavshëm përpara gazetarëve, presidenti Meta u shpreh se është i gatshëm që të mbledhë Këshillin e Sigurisë për çështjen...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut ka regjistruar një rënie të ndjeshme në numrin e rasteve të reja me koronavirus, gjatë 24 orëve të fundit. Sipas mediave vendase,...

Xhelal Mziu jep dorëheqjen nga drejtimi i PD-së në Kamëz

Ish-kryebashkiaku i Kamzës njëherazi kreu i PD-së për këtë zonë elektorale Xhelal Mziu ka dhënë dorëheqjen nga detyra, ndërsa mësohet se ai do të...

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, u shpreh se për krizën politike në vend, po përdoret si pretekst Gjykata Kushtetuese. Në studion e “Repolitix”, ai tha se roli i presidentit është i pakuptimtë, pasi ai nuk ka reaguar as në kriza më të mëdha se kjo, siç ishte rasti i daljes së opozitës nga Parlamenti. Sipas tij, Qeveria duhet të marrë përsipër sundimin me arrogancë, dhe opozita të mbajë përgjegjësi për djegien e mandateve. Në rast se kjo nuk ndodh, Patozi shprehet se ne do shkojmë në një krizë tjetër.

“Në optikën time, unë nuk mendoj se është vetëm Gjykata Kushtetuese në thelbin e kësaj krize. Ajo thjesht po përdoret si pretekst. Nuk është arsyeja e vërtetë sepse ka pasur gjëra më të rënda se kjo.

Po marr shembullin e ikjes së opozitës nga Parlamenti, e cila është më e rëndë se marrja e një anëtari të Kushtetueses, dhe Meta nuk luajti ndonjë rol për atë çështje. Qeveria duhet të marrë përsipër sundimin me arrogancë, dhe opozita të mbajë përgjegjësi për djegien e mandateve. Në rast se kjo nuk ndodh, ne do biem në një krizë tjetër. Ne nuk do dalim dot nga spiralja”, u shpreh Patoz

Lexo edhe :   Rama i implikuar në idenë e shkëmbimit të territoreve Kosovë-Serbi? Meta flet troç

Patozi, në argumentin e tij tha me ironi se edhe pas thirrjes së presidentit për të marrë armët, kreu i PD-së nuk ndal takimet me fermerët. Kreu i Bindjes Demokratike është i mendimit se aktualisht po jetojmë në Republikën e kryetarëve, ku kryetari më i keq është kryeministri.

“Kur presidenti thotë këtu po bëhet nami, lideri i opozitës është duke folur me fermerët. Kur Meta thotë duhet të marrim armët, Basha minimumi duhet të linte fermerët, dhe t’i dilte në krah.

Lexo edhe :   Meta vlerëson me titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit” atasheun ushtarak italian

Thelbi i kësaj krize është kryetarokracia. Jemi në Republikën e kryetarëve, ku kryetari më i keq është kryeministri. Ne kemi marrë një tatëpjetën pas 2009. Shqipëria ka hyrë në kriza të pashembullta. Provat janë dhënë”, deklaroi Patozi.

“Rama ik”, Patozi flet për platformën e re dhe thumbon hapur opozitën

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

“Lajm i bukur”, Rama bën publik zbulimin më të fundit në Shqipëri (FOTO)

Kryeministri Edi Rama, ka ndarë një lajm të bukur me qytetarët, sikundër e cilëson ai. Rama bën të ditur se Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore,...

U largua nga shtëpia dhe nuk u kthye më. 53-vjeçari gjendet i mbytur në rezervuarin e Sellcave

Një 53-vjeçar është gjetur i mbytur në rezervuarin e Sellcave. Artan Arapi ishte larguar ditën e djeshme nga shtëpia, dhe nuk u kthye më....

Paralajmërimi për 3 të ‘fortët’, OFL vë para përgjegjësisë dy nga Kuçova e një nga Berati

Operacioni Forca e Ligjit ka vënë para përgjegjësisë për deklarim pasurie 3 shtetas, që më parë kanë qenë të dënuar në Itali për “Shfrytëzim...

Bilanc i rëndë me pandeminë/ 2 viktima në 24 orët e fundit

Ende nuk flitet për një situatë të përmirësuar nga pandemia në Shqipëri, ku gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 2 pacientë dhe...