Politikë

Nishani u ‘nxjerr bojën’: Disa zonja kanë marrë 4 në provimin e Magjistraturës


               Publikuar në : 22:42 - 19/11/19 M S

Ish-presidenti Bujar Nishani, zbuloi disa detaje pikante në emisionin “Tempora” në RTV Ora. Ai tha se në Gjykatën Kushtetuese, po tentohet të emërohen anëtarë që nuk kanë marrë shkollën e Magjistraturës.

Nishani tha se disa zonja të nderuara, kanë marrë 4 në provimin e Magjistraturës, pra nuk janë kualifikuar. Në shenjë këmbane alarmi, ai u shpreh se kjo është situata, ku presim drejtësi nga mbetësat.

“Klasa politike etiketohet më të drejtë. Shumë kanë pranuar të bëhen lecka, për t’u keqpërdorur në dëm të interesit publik. Pse u bë kjo listë? Dy apo tre zonja që në jetën e tyre private mund të jenë shumë të nderuara, kanë vajtur dhe kanë marrë 4 në provimin për Magjistraturën. Nuk janë kualifikuar dhe nuk kanë hyrë dot në shkollën e Magjistraturës. Nëse ne shqiptarëve i themi që në Reformën në Drejtësi, dërgohen në Gjykatë Kushtetuese ato që nuk kanë fituar dot shkollën për tu bërë gjyqtarë, ç’mund të presin shqiptarët.

Këta nuk kanë marrë dot 5. Shkojnë në Kushtetuese me një listë me tre veta, për tre vende. Ajo që ka qenë e shkëlqyer dhe është emëruar gjyqtare gjatë administratës socialiste, është përplasur në aktivitetin e saj me konflikte të mëdha interesi kur ka qenë në KED. Sot ka zero pikë nga njerëz që janë zgjedhur politikisht.

 

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT