E hënë, 3 Gusht, 2020
21 C
Tirana

Irani kërcënoi Shqipërinë, qytetarët:Amerika “baba” i botës, i kap mizat në ajër

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Pandemia/ Rëndohet gjendja shëndetësore e deputetit shqiptar, dërgohet me urgjencë në Turqi

Deputeti Enver Roshi është dërguar mbrëmë me urgjencë drejt Turqisë. Ai ka shfaqur probleme me mushkëritë, dhe për këtë arsye është nisur në Turqi. Numri...

Tjetër bilanc i rëndë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

Lubonja: Shqipëria po shkon drejt vendosjes së regjimit autoritar

Analisti Fatos Lubonja, për revistën e njohur franceze “Le Courrier Des Balkans” u shpreh se Shqipëria po ecën në drejtimin e gabuar, drejt regjimit...

Familja Rama me një mesazh të dytë për të afërmit dhe miqtë, ky është vendimi që kanë marrë

Zemra e nënës së kryeministrit Edi Rama pushoi së rrahuri mëngjesin e sotëm. Lajmin e trishtë e dha vetë kreu i qeverisë, përmes një...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

Pandemia/ Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, publikohet bilanci

Situata në Shqipëri si pasojë e koronavirusit vijon të jetë shqetësuese! Së fundmi Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit. MSH...

‘Bir komunisti’/ Rama i përgjigjet Metës: Të të vijë turp, ti do harrohesh kurse ai jo

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së presidentit Meta, i cili tha se kryeministri është mburrur se është djali i komunistit që vari...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Vrasja e ish-gjeneralit Qasem Soleimanit thelloi tensionet mes Iranit dhe Amerikës. Ai u vra në datën 3 janar, nga një sulm ajror i SHBA-së, ndërsa po linte Aeroportin Ndërkombëtar të Bagdadit. Një zyrtar i lartë i Departamentit Amerikan të Shtetit tha se Soleimani kishte qenë, për 20 vjet, “arkitekti kryesor” i sulmeve terroriste të Iranit. Si edhe kishte “vrarë 608 amerikanë vetëm në Irak.”

Por, ish-gjenerali edhe pse nga Amerika quhej armik, nga vetë Irani ishte një hero. Për pjesën më të madhe të popullsisë, po ashtu edhe për Udhëheqësin Suprem të Iranit, Ayatollah Ali Khamenei. Pas ngjarjes, ky i fundit u shpreh se “hakmarrje e rëndë i pret kriminelët” që qëndrojnë pas sulmit.

Madje ai mendohet të ketë folur edhe për Shqipërinë, duke e quajtur një vend të keq europian. Që po strehon armiqtë e vendit të tij, ku i referohej muxhahedinëve iranianë të pranuar nga Shqipëria. Si pasojë e një marrëveshje të bërë me SHBA-në.

“Është një vend shumë i vogël por shumë djallëzor europian, ku elementë amerikanë bashkëpunojnë me tradhtarë iranianë dhe planifikojnë kundër Republikës Islamike.”

Menjëherë pas ngjarjes, nëpër rrjete sociale nisi të flitej për mundësinë e një ‘Lufte të Tretë Botërore’. Por, edhe pse kjo gjë ka pak ose aspak gjasa të ndodhë, sërish njerëzit janë në tension. Dhe duket se kjo gjendje ka prekur edhe shqiptarët. Të cilët thonë për Tirana Today, se i tremb mundësia e një konflikti të gjerë. Madje, përdorimi i shpeshtë edhe nga mediat i retorikës për një ‘luftë të mundshme’ ka trembur edhe fëmijët e vegjël.

“Sigurisht të gjithë i tremb lufta dhe frika është. Gjithë bota është në një gjëndje shumë problematike. Ishalla nuk ndodh, por shumë afër është.”

“Jemi në jo pak tension, por përkundrazi shumë. Kjo frikë kalon edhe te fëmijët. Unë kam gocën e vogël 8 vjeçe dhe ajo trembet kur dëgjon gjithandej ‘luftë’.”

“Lufta ka filluar dhe kush është ai që nuk ka frikë nga lufta. Por, unë mendoj se të dyja shtetet do frenohen. Këtu në Shqipëri nuk ka për të ndodhur gjë.”

Për qytetarët ajo që është më shqetësuese lidhet me sigurinë e munguar që jep shteti shqiptar. Sipas tyre, në rast se do të ndodhte ndonjë sulm, Shqipëria është shumë vulnerabël për nga ana e mbrojtjes.

Lexo edhe :   Irani arreston liderin e një grupi opozitar
Lexo edhe :   Irani arreston liderin e një grupi opozitar

“Nga ato që po shohim në lidhje me konfliktin mes Iranit dhe Amerikës, duket se është gjë e rëndë. E rrezikshme është se nëse thellohet konflikti, hapet gjithandej pastaj. Ndaj, na tremb. Për më tepër që Shqipëria nuk ofron asnjë lloj sigurie, që të ndjehemi të qetë nëse ndodh diçka.”

“Frika ekziston, ndaj edhe ne trembemi. E vetmja gjë që na siguron është që jemi në Aleancën e NATO-s. Pasi çdo vënd ka ushtrinë e vetë, ne akoma nuk jemi fuqizuar. Nuk kemi ushtri, mall që mbrohemi nga NATO.”

Disa prej tyre janë të mendimit se derisa vendi ynë ka mbrojtjen e Amerikës, atëherë është shumë i sigurt. Dhe se interesi i Amerikës është të shuajë konfliktet, jo të jetë iniciator luftërash. Sipas tyre, sulmi i bërë nga SHBA-ja ndaj ish-gjeneralit iranin ishte i justifikuar pikërisht për këtë arsye.

“Shqipëria është një vend i vogël dhe nuk do mënd që nëse do kishte një luftë do prekej direkt. Por, nuk ka për të ndodhur gjë. Amerika është në gjendje që t’i stabilizojë gjërat. Është shteti më i fuqishëm i planetit.”

 “Nëse do të kishte një konflikt të madh, Shqipëria do të ishte e sigurt. Sepse kemi në krah Amerikën.”

“Sa të rrojë Amerika nuk ka vend më të sigurt se Shqipëria. Këtu është vendi i NATO, këtu të fluturojë një mizë, e kap Amerika në ajër. Amerika është më e sofistikuara në botë për të ndalur luftërat. Nuk ka asnjë tjetër para saj për të ndaluar luftërat. Amerika është ‘baba’ i botës dhe Gjermania është ‘baba’ i Europës.”/ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rezultoi pozitiv me koronavirus, ja takimet që zhvilloi Hoti sot

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, konfirmoi sot se kishte rezultuar pozitiv në testin e koronavirusit. Përmes një postimi në Facebook, Hoti tregoi se nuk kishte...

Mesazhet e mbylljes në kohën e listave të hapura

Jozefina Topalli mund të ishte vënë në siklet. I kishte të gjitha shanset të rrezikonte para demokratëve të Shkodrës, nëse Lulzim Basha do të...

Teuta mposht Tiranën, fiton Kupën e Shqipërisë

Teuta shpallet fituese e Kupës së Shqipërisë. Durrsakët mposhtën në finale Tiranën me rezultatin 2-0. Rustem Hoxha kaloi bregdetarët në avantazh, ndërsa Tirana mori shpejt...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

Humbja e jetës së Aneta Ramës, Zgarbi ngushëllon kryeministrin

Kritiku dhe personaliteti i shquar i artit italian, Vittorio Sgarbi, ka ngushëlluar kryeministrin Edi Rama për humbjen e nënës së tij. “Dashurinë për Italinë dhe...