E hënë, 6 Dhjetor, 2021
9.5 C
Tirana

Fushata kundër Kosovës/Daçiç i përgjigjet të dërguarit të Trump: Nuk do ndalojmë

Ministri i Jashtëm serb, Iviça Daçiç ka reaguar pas deklaratave të së dërguarit të Posaçëm të SHBA, Richard Grenell.

Në vizitën e djeshme në Kosovë ku zhvilloi takime me Thanin dhe Kurtin, Grenell ka përsëritur kërkesën për heqjen e taksës së Kosovës ndaj Serbisë. Gjithashtu ai i ka bërë thirrje Serbisë që të ndalë fushatën kundër pavarësisë së Kosovës.

Daçiç e ka kundërshtuar kategorikisht këtë kërkesë, teksa është shprehur se ndalja e kësaj fushate nuk mund të kompensohet vetëm me heqjen e taksës.

“Ndalja e fushatës për heqjen e njohjeve nuk mund të kompensohet me heqjen e taksës”,  tha ministri serb.

Ai theksoi se pozicioni i Beogradit mbetet i njëjtë, dialogu duhet të vazhdojë, por vetëm me heqjen e taksës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Fantazmat e luftës apo këmbanat e paqes për Ballkanasit?

S’ka më sekrete/ Ja kur do të mbahet Festivali i 60-të i Këngës në RTSH

Edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar do të përfcillet LIVE për publikun shqiptar në mbrëmjet e 27,28 dhe 29...

Ekzekutimi i ish-deputetit, bashkëshortja nxjerr emrat dhe ndryshon dëshminë

Natalina Ujka, bashkëshortja e biznesmenit shkodran Pashko Ujka, ka treguar për grupin hetimor se personat me të cilët bashkëshorti i saj ka pasur konflikte...

Misteret e pazgjidhura të Luftës së Dytë Botërore

Ne të gjithë i duam misteret, dhe Lufta e Dytë Botërore siguroi shumë të tilla. Shkalla e madhe e luftimeve dhe e taktikave të tokës së djegur, solli...

Ish-banori i “Big Brother”: Donaldi nuk është fitues, mes çiftit s’ka dashuri

Ish-banori i “Big Brother”, Adi Pojana, teksa ishte i ftuar në studion e “Shqipëria Live”, ka komentuar lidhjen e shumëpërfolur mes Donaldit dhe Beatrix. Për...

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...