Kosova

Fushata kundër Kosovës/Daçiç i përgjigjet të dërguarit të Trump: Nuk do ndalojmë


               Publikuar në : 16:23 - 23/01/20 B H

Ministri i Jashtëm serb, Iviça Daçiç ka reaguar pas deklaratave të së dërguarit të Posaçëm të SHBA, Richard Grenell.

Në vizitën e djeshme në Kosovë ku zhvilloi takime me Thanin dhe Kurtin, Grenell ka përsëritur kërkesën për heqjen e taksës së Kosovës ndaj Serbisë. Gjithashtu ai i ka bërë thirrje Serbisë që të ndalë fushatën kundër pavarësisë së Kosovës.

Daçiç e ka kundërshtuar kategorikisht këtë kërkesë, teksa është shprehur se ndalja e kësaj fushate nuk mund të kompensohet vetëm me heqjen e taksës.

“Ndalja e fushatës për heqjen e njohjeve nuk mund të kompensohet me heqjen e taksës”,  tha ministri serb.

Ai theksoi se pozicioni i Beogradit mbetet i njëjtë, dialogu duhet të vazhdojë, por vetëm me heqjen e taksës.


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT