E premte, 3 Dhjetor, 2021
10.5 C
Tirana

Etiketa

Serbia

‘Serbët po shpenzojnë për ushtrinë sa të gjithë vendet e Ballkanit së bashku’

Në një intervistë me “Vecernji List” të Zagrebit, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shprehur “shqetësimin se Serbia po shpenzon aktualisht më shumë për...

Detajet/ “Kërcënime për shkëputjen nga Bosnja dhe riarmatosja e Serbisë”

Kërcënimet për shkëputje të Republikës Serbe nga Bosnja dhe riarmatosja e Serbisë, kanë rritur shqetësimet se Ballkani mund të shkojë drejt konfliktit. Kërcënimet nga udhëheqësi...

Kosova dhe Serbia diskutojnë marrëveshjet më 16 nëntor në Bruksel

Ekipet negociuese të Kosovës dhe Serbisë takohen të martën (16.11) në Bruksel për të vazhduar dialogun, ndonëse qysh tani ka kundërthënie ndërmjet Kosovës dhe...

Kosova bojkoton “Open Balkan”, Rama: S’do presim sa t’u mbushet mendja

Nga Beogradi, kreu i qeverisë Edi Rama theksoi se “Ballkani i Hapur” është i hapur, gjithëpërfshirës dhe i të gjithëve. Ai nënvizoi se nisma...

Reagime pas ndalimit të sportistëve të Kosovës nga Serbia

Autoritetet e Serbisë ndaluan në kufi dhe nuk lejuan ekipin përfaqësues të boksit të Kosovës që të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të Boksit...

Rikthim të barrikadave/ Rusia në krahë të Serbisë, paralajmëron Kosovën

Ndonëse serbët sulmuan me grushte efektivët e policisë së Kosovës në Mitrovicën e Veriut pas aksionit kundër kontrabandës, Ministria e Jashtme Ruse ka mbrojtur...

Kurti: E vetmja zgjidhje e qëndrueshme dhe e drejtë është njohja nga Serbia

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në kuadër të samitit BE-Ballkani Perëndimor u shpreh se BE duhet t'i mbetet besnike esencës së saj që është...

Kosova dhe Serbia arrijnë marrëveshje në Bruksel për çështjen e targave

Kosova dhe Serbia kanë rënë dakord në Bruksel për çështjen e targave. Lajmi është konfirmuar nga zv.kryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, që thotë se...

Porositë e Veriut

Nga: Blerim Shala Për shkaqe të shumta, ligjësisht dhe politikisht lehtë të justifikueshme, Qeveria e Kosovës këto ditë vendosi që të mos ia vazhdojë afatin...

Intelektualja serbe: Kosova është e pavarur, s’di pse bëhet problem për targat

Pas vendimit të qeverisë së Prishtinës për të vendosur reciprocitetin për targat e automjeteve serbe që hyjnë në territorin e Kosovës, janë ngritur një...

Të fundit

Bora dhe Semi do të “hakmerren” ndaj Donaldit në “Për’puthen Prime”

Puthjet e Donaldit me Beatrixin, kanë shkaktuar një bum komentesh në rrjet. Fansat janë ndarë në grupe, ndërsa ende nuk ka patur një reagim...

Sfida mes një intelektuali që kërkon të vërtetën dhe një politikani që gënjen

Nga: Andi Bushati Ka një aksiomë të mirënjohur që shpjegon përplasjen e një politikani me një intelektual në arenën publike: Sipas saj, i pari tenton...

S’donte të bënte vaksinën, italiani shkoi me krahun prej silikoni

Disa mund të akuzohen se po përpiqen t'i shmangen sistemit për të marrë një certifikatë vaksine, por mbase askush nuk është aq i shkathët...

S’ka më lavazhe e servise makinash poshtë pallateve!Veliaj tregon masat e reja

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, gjatë një dëgjese të zhvilluar me ministren e Mjedisit dhe Turizmit, Mirela Kumbaro, dhe përfaqësues të institucioneve të përfshira...

Vrasja e ish-deputetit, Artan Hoxha nxjerr videon

Kristian Klemendit dhe Marjan Kolës, të dyshuar për vrasjen e Pashko Ujkës u është komunikuar arrestimi ditën e sotme. Edhe pse ata kanë mohuar...