E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

“Fundjavë Ndryshe” pranë qytetarëve, pas Korçës shpërndan 45 ton ndihma në Shkodër

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

“Fundjavë Ndryshe” është duke vazhduar aksionin masiv të shpërndarjes së ndihmave në të gjithë Shqipërinë. Pas qytetit të Korçës, ku u shpërndanë 45 ton ndihma, i radhës ishte qyteti i Shkodrës. Një sasi e njëjtë prej 45 ton ndihmash me ushqime, miell dhe produkte të  tjera u dërguan për gjithë bashkitë e qarkut Shkodër. Ndihmat do t’i shkojnë në ndihmë personave në nevojë dhe të moshuarve në këtë situatë të vështirë që po kalon vendi si pasojë e koronavirusit.

Drejtuesi i “Fundjavë Ndryshe”, Arbër Hajdari ka bërë me dije se ndihmat do të vazhdojnë të shpërndahen edhe në bashki të tjera të vendit.

“Në një koordinim me gjithë bashkitë, por edhe me Ministrinë e Mbrojtjes e cila është drejtuesi i projektit humanitar, sot kemi sjellë rreth 45 ton ndihma. Ato do të ndahen në gjithë bashkitë e qarkut të Shkodrës.”

Në vijmësi të operacionit humanitar të ndërmarr nga Ministria e Mbrojtes në bashkëpunim me “Fundjavë Ndryshe”, ministria Xhaçka vlerësoi kontributin e fondacionit.

“Falenderojmë Arbërin dhe “Fundjava Ndryshe-n” për këtë ndihmë të jashtëzakonshme që ka ofruar, për punën kolosale që kanë bërë gjatë gjithë këtyre javëve. Sot është një mision i shenjtë të kujdesemi për veten, për familjen, për të gjithë komunitetin. Si edhe për të gjithë të pamundurit siç po bën “Fundjava Ndryshe”.”

Kryetarja e bashkisë në Shkodër Voltana Ademi, si dhe prefekti i qarkut , Çesk Millja falenderuan nisëm e ndërmarrë nga “Fundjavë Ndryshe”.

Lexo edhe :   Në një tryezë me Ramën për pandeminë? Ja çfarë thotë Basha

“Unë falenderoj “Fundjavë Ndryshe” dhe Arbërin me të cilin ka disa ditë që komunikojmë. Dhe fal kësaj mbështetje për komunitetin e qarkut, u bë e mundur edhe shpërndarja. Ne do të veprojmë shpejtë, në mënyrë që ta çojmë atje ku ka me të vërtetë nevojë,”u shpreh kryetarja e bashkisë Ademi.

Ndërkaq, prefekti Çesk Millja ndër të tjera  shprehu bindjen e plotë se veç duke punuar të gjithë së bashku edhe kjo situatë do të kapërcehet.

Lexo edhe :   Në një tryezë me Ramën për pandeminë? Ja çfarë thotë Basha

Fondacioni është duke vijuar punën prej më shumë se katër javësh për të qenë pranë familjeve në nevojë, të gjendura në vështirësi prej koronavirusit. Me qindra pako ushqimore, detergjentë, apo produkte bazike dërgohen çdo ditë në zona të ndryshme. Me një qëllim të vetëm, të gjenden pranë atyre që janë më të pamundur.

“Fundjavë Ndryshe” është shtrirë dhe në Maqedoni, ku janë shpërndarë  200 pako ushqimore për shqiptarët në shtetin fqinj. Sepse në këto kohë të vështira, më shumë se kurrë kemi nevojë të qëndrojmë pranë njeri-tjetrit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vendimi i mbylljes pjesërisht të shkollave: Shefja e ISHP, Fico tregon arsyet

Ditën e sotme, Ministrja e Shëndetësisë, Manastirliu deklaroi vendimin për mbylljes e pjesshme të shkollave, me një kombinim të mësimit online dhe atij fizik. Shefja...

Ramush Haradinaj rrëfen përballjet me Millosheviçin në Hagë

Dy herë në Hagë, dy herë i pafajshëm. Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj i ftuar në emisionin “Ballkan” në “ABC” të gazetares Linda Karadaku...

Vasili: Janë 4-fishuar vdekjet nga Covid-19 dhe nuk tregohet

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili në një intervistë për ''RTV Ora'' ka mbajtur edhe njëherë qëndrimin e tij se maska nuk është e domosdoshme...

Champions League/ Monchengladbach ”shtyp” Shakhtarin, City merr kualifikimin

Përfundojnë dy ndeshjet e para të javës së 4 të fazës së grupeve në Champions League. Borussia Monchengladbach ka shktërruar Shaktarin e Donjetskut, duke...

1 javë në klasë, 1 javë në shtëpi: VOA zbardh skenarin e shkollave për mësimin

Në Shqipëri, autoritet e Shëndetësisë njoftuan sot se kanë propozuar që mësimi në shkolla të zhvillohet pjesërisht në distancë. “Pas rekomandimit të Komitetit të Ekspertëve...