E diel, 31 Maj, 2020
16 C
Tirana

Hyn në fuqi vendimi/ Rregulla më të rrepta për hyrjen në Gjermani

Më të lexuarat

Të shtëna në Shijak, plagoset në këmbë një 28-vjeçar

Së fundmi ka pasur të shtëna me armë zjarri në Shijak. Raportohet se ngjarja ka ndodhur tek stadiumi, ku në rrethana ende të paqarta është...

Çfarë po ndodh? Shtyhet mbledhja e Këshillit Politik

Mbledhja e Këshillit Politik të Reformës Zgjedhore e parashikuar për në orën 17:00, është shtyrë për në orën 19:00. Raportohet se kjo shtyrje ka ardhur...

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

Pas Maqedonisë së Veriut, edhe Spanja mund të shtyjë gjendjen e jashtëzakonshme

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez ka deklaruar se do të kërkojë shtyrjen me dy javë të gjendjes së jashtëzakonshme nga koronavirusi. Sanchez sqaroi se shtyrja...

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Si paraqitet situata nga COVID-19 në Itali? Dalin të dhënat e fundit

Në Itali, gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 111 persona si pasojë e koronavirusit. Kësisoj, numri total i viktimave shkon në 33,340. Autoritetet përkatëse...

COVID-19/ “Vendi jashtë kontrollit”, ish-deputeti shpalos 8 propozime

Ish-deputeti i PD-së, njëherësh mjeku reanimator, Tritan Shehu ka reaguar së fundmi lidhur me situatën e krijuar nga COVID-19 në Shqipëri. Shehu, në një postim...

Koronavirusi/ Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, ka zgjatur gjendjen e jashtëzakonshme në vend edhe për 14 ditë. Vendimi u mor gjatë seancës së shtatë...

PD: Të gjithë kërkojnë shkarkimin e Ardi Veliut

Ish-deputetja e Partisë Demokratike Albana Vokshi deklaroi se një kryeministër normal do ta kishte shkarkuar menjëherë një drejtor policie që justifikon me prova të...

Në Gjermani hynë në fuqi sot rregulla më të rrepta të hyrjes në vend, për shkak të pandemisë Corona.

Në Aeroportin e Frankfurtit mbi Main, policia federale i informoi që në mëngjes ata që erdhën. Ndër të tjera, gjermanët që kthehen nga vende të tjera duhet të kalojnë në një karantinë 14-ditore në shtëpi.

Kjo vlen në rastin e qëndrimit disa ditë jashtë vendit dhe për çdo lloj hyrjeje – me makinë, tren, anije ose avion. Ekzistojnë përjashtime ndër të tjera për ata që udhëtojnë për punë, shoferët e distancave të gjata dhe për punonjësit e kujdesit shëndetësor.

Në rast shkeljeje vihen gjoba nga 150 deri në 25.000 euro. Masat janë të vlefshme deri më 19 prill dhe janë rezultat i një vendimi të qeverisë federale. Sidoqoftë, ato zbatohen nga landet federale.

Ndërkohë, në Gjermani, numri i personave të infektuar nga virusi Corona vazhdon të rritet. Deri tani, Institutit Robert Koch i janë raportuar 113.500 raste të sëmundjes Brenda një ditë kështu u shtuan 5.300 raste të reja.

Lexo edhe :   "Brenda 5 qershorit i hedhim në llogari"/ Rama jep njoftimin e rëndësishëm

Kurba me të infektuarit në këtë mënyrë po rritet përsëri më fort. Nga e mërkura deri të enjten rritja ishte pak më shumë se 5000 raste në ditë, në dy ditët e mëparshme se kishte vetëm 4.000 infeksione të reja të njohura.

Në këtë kontekst, shefi i Institutit Robert Koch Wieler foli dje për luhatje të natyrshme. Ai paralajmëroi që shifrat janë ende në një nivel të lartë. Prandaj nuk mund të flitet për shpengim./DW

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Më 1 Qershor hapet Parku Rinia, ja si duket pas përfundimit të punimeve

Me rastin e Festës së Fëmijëve, 1 Qershor, raportohet se Bashkia e Tiranës do të hapë Parkun Rinia. Punimet kanë përfunduar dhe tanimë parku mirëpret...

Përfaqësuesi i SHBA diskuton veçmas me Gjiknurin dhe Bylykbashin

Ende nuk ka përfunduar mbledhja e Këshillit Politik për Reformën Zgjedhore. Ndërkohë “balkanweb” raporton se një përfaqësues i ambasadës së SHBA ka marrë veçmas Gjiknurin...

“Censuruesja” e re e filmave, Corona! A do të shohim më puthje në ekran

Dega e filmit është paralizuar për shkak të pandemisë edhe në Gjermani. Me një koncept sigurie ajo kërkon që të rikthehet në skenë si futbolli....

Polici që kupton protestuesit: Keni të drejtë që jeni të inatosur

Një polic në Atlanta të SHBA-së habiti protestuesit që kanë dalë nëpër rrugë pas vdekjes së George Floyd, duke u thënë se kanë të...
WhatsApp KONTAKTO TT