E hënë, 6 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Aksioni i Policisë dhe IKMT-së/ Lleshaj: Vija bregdetare s’duhet te preket nga paligjshmëria

Më të lexuarat

Zbulohet sekti që rekrutoi familjen Josifi, nën hetim ata që fshehën vdekjen e Anisës

Një grupim i quajtur “Guard Tower” apo “Kulla e rojes”, dyshohet se ka rekrutuar familjen Josifi nga Përmeti që çoi në vetëflijimin e Zhaneta...

Ulet ndjeshëm numri i viktimave nga koronavirusi në Itali

Italia ka regjistruar sot një rënie të numrit të viktimave të shkaktuara nga koronavirusi, në krahasim me një ditë më parë. Gjatë 24 orëve të...

Koço Devole tregon si e bëri për të qarë Elvana Gjatën në film

Aktori Koço Devole ka treguar për eksperiencën e tij në filmin “2 gisht mjaltë”, ku ka luajtur në rolin e babait të këngëtares, Elvana...

Aksident i rëndë në Fier, humb jetën një person

Një aksident i rëndë rrugor raportohet të ketë ndodhur mbrëmjen e sotme në Fier, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Sipas News24, ngjarja...

Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, del bilanci i 24 orëve të fundit

Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese! Ministria e Shëndetësisë sapo ka bërë publik bilancin e 24 orëve të fundit teksa njoftoi se 2 persona...

Dalin rezultatet preliminare të zgjedhjeve në Kroaci

Ditën e sotme në Kroaci janë mbajtur zgjedhjet parlamentare, ku rezultatet jozyrtare të Komisionit tregojnë se partia HDZ ka fituar 71 vende në Parlament...

Meta vlerëson me titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit” atasheun ushtarak italian

Presidenti Ilir Meta vlerësoi atasheun ushtarak italian, Kolonelin Fabio Cornacchia me Titullin “Kalorës i Urdhrit të Flamurit”. Titulli në fjalë ishte me motivacionin: “Në vlerësim...

Pas rritjes së numrit të viktimave dhe të infektuarve, reagon Rama

Javët e fundit ka pasur një rritje të ndjeshme të numrit të viktimave dhe rasteve të reja me koronavirus në Shqipëri. Së fundmi, ka reaguar...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Vetëflijimi/ Zhaneta kishte punuar më herët në shtëpinë e një ish-kryeministri

Zhaneta Josifi, 56-vjeçarja që u vetësakrifikua me të bijën e saj Anisën për ringjalljen, vite më parë ka punuar pastruese në shtëpinë e një...

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ka folur në lidhje me aksionet e nisura nga policia dhe IKMT, për shembjen e godinave pa leje në bregdet.

Gjatë fjalës së tij në mbledhjen e task-forcës së turizmit, Lleshaj tha se vija bregdetare nuk duhet të preket nga paligjshmëria, pasi i takon pushuesve.

Sipas ministrit, përveç Policisë së Shtetit dhe IKMT-së, një rol të madh në mbarëvajtjen e këtij sektori kanë dhe prefekturat. Lleshaj tha se të gjithë institucionet duhet të bëjnë detyrat e tyre.

“Unë besoj e ky vit nuk do të jetë viti me më shumë turist për arsye të njohura tashmë. Por shpresoj që të jetë vit me shumë pushues. Duke besuar që qytetarë nga Kosova, Mali i Zi, Maqedonia të vijnë këtu. Shpresoj që ta gjejnë sërish rrugën për të ardhur këtu në bregdetin tonë. I ftoj qytetarët e Kosovës, Maqedonisë, Malit të Zi, për të shfrytëzuar këtë mundësi. Ky duhet të jetë viti ideal i kushteve të atyre që do të vijnë këtu. Ministria e Brendshme, si një aktor i përfshirë në këtë proces, do përpiqet që të plotësojë këtë angazhim të saj përmes strukturave. Janë dy elemente kryesorë që ministria e Brendshme kontribuon përmes këtij procesi; policia e Shtetit, IKMT-ja, apo dhe prefekturat, që janë aktorët kryesorë të koordinimit në nivel vendor. Të gjithë aktorët duhet të bëjnë maksimum që kjo gjë të realizohet. Duhet që vija bregdetare të mbetet e paprekur. Jemi pasur raste të përpjekjeve të suksesshme për të zaptuar sipërfaqe të vijës bregdetare. Por kush nuk ka tapi, është vija bregdetare dhe rëra. Duhet t’i mbyllim të gjitha punët sa më parë sa i takon ndërtimeve pa leje. IKMT-ja ka marrë detyra, dhe vlen që në bashkëpunim me bashkitë, për të rritur kontrollin dhe funksion, parandalimin dhe goditjen e krimeve mjedisore, që shfaqet në formën e hedhjes së mbeturinave në dete, liqen. Një tjetër aspekt që do të angazhohet Policia e Shtetit është siguria në plazhe, siguria në ujë. Kemi pasur raste kur mjetet lundruese kanë shkaktuar dëme në ujë. Prefektët duke nisur nga sot, duhet të azhornojnë planet. Të japin detyrat dhe të ndajnë përgjegjësitë”, tha ai.

Lexo edhe :   Policia ndëshkon 8 shoferë në Tiranë
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Aksident i rëndë në Fier, humb jetën një person

Një aksident i rëndë rrugor raportohet të ketë ndodhur mbrëmjen e sotme në Fier, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Sipas News24, ngjarja...

Tensione në Azi/ Aeroplanmbajtëset e SHBA bëjnë manovra në Detin e Kinës së Jugut

Marina e SHBA njofton se dy aeroplanmbajtëse amerikane po zhvillojnë manovra në Detin e Kinës së Jugut, një hapësirë ujore që është bërë objekt...

Dalin rezultatet preliminare të zgjedhjeve në Kroaci

Ditën e sotme në Kroaci janë mbajtur zgjedhjet parlamentare, ku rezultatet jozyrtare të Komisionit tregojnë se partia HDZ ka fituar 71 vende në Parlament...

Trump: Vaksina e koronavirusit do të dalë para fundvitit

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, deklaron se vaksina ndaj koronavirusit do të jetë gati përpara fundvitit. “Dua të dërgoj falënderimet tona për shkencëtarët dhe studiuesit...

Shpërthyen infektimet, Spanja rikthen kufizimet në zonën turistike

Spanja ka rikthyer kufizimet në rajonin veriperëndimor të Galicias, pas një shpërthimi tjetër të koronavirusit. Mediat spanjolle bëjnë me dije se vetëm ata që shkojnë...