E premte, 26 Shkurt, 2021
9 C
Tirana

George Floyd dhe efektivi i policisë njiheshin, dalin detaje të tjera në dritë

Detaje të tjera dalin në dritë lidhur me vdekjen e afro-amerikanit, George Floyd, në SHBA, në duart e policisë.

David Pinney ka deklaruar se kishte punuar me George Floyd-in dhe agjentin e policisë, Derek Chauvin në një klub nate në Minneapolis. Ai thotë se ata kanë pasur që asokohe përplasje, prandaj edhe efektivi i policisë është treguar aq agresiv me të.

Pinney ka punuar me të dy në El Nuevo Rodeo vitin e kaluar. Sipas tij, Chauvin ishte treguar shume agresiv edhe me disa drejtues të klubit, e për këtë arsye kishte fërkime me Floyd.

Edhe pronarja e këtij klubi, Maya Santamaria, e ka konfirmuar se të dy ata kishin punuar si truproja.

“Chavin kujdesej për sigurinë tonë jashtë orarit të vet zyrtar përgjatë 17 viteve që kemi qenë hapur si biznes”, tha ajo. Më tej, Santamaria u shpreh se polici “merrte zjarr” shpejt dhe kishte tendencën e ekzagjerimit në situata të caktuara.

George Floyd u përcoll ditën e djeshme në banesën e fundit. Miq e të afërm shprehën nderimet e fundit për të në një ceremoni private mortore në Houston.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pendohet Joakim Lëv, rikthen yllin e Bajernit te kombëtarja gjermane

Një lajm i mirë vjen për mesfushorin e Bajernit, Tomas Myler, por jo vetëm për të. Sipas informacioneve të “Bild”, trajneri Joakim Lëv ka...

Greqi, qëllohet me armë zjarri një shqiptar

Një shqiptar është qëlluar me armë zjarri mbrëmjen e sotme në Athinë. Ngjarja ndodhi rreth orës 20:00 në sheshin Attiki. Shqiptari i plagosur, identiteti i...

Përbindëshat e frikshëm që pretendohet se janë parë nga njerëzit

Ju të gjithë mund keni lexuar shumë përralla me përbindësha, dhe keni parë gjithashtu edhe shumë filma me përbindësha. Ato ju kanë nxitur imagjinatën...

U eleminua nga Europa League, tjetër “shuplakë” për Gennaro Gattuson

Federata Italiane ka gjobitur me 3 mijë trajnerin e Napolit, Xhenaro Gatuzo. Komisioni Disiplinor arriti në përfundim se tekniku i të kaltërve ka përdoru...

Djali i Sokol Olldashit flet për zgjedhjet dhe marrëdhënien me Lulzim Bashën

Glauk Olldashi, djali i madh i ish-deputetit të PD Sokol Olldashi ka folur në prag të zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. Ai ka treguar në...