E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Zjarr në ambientet e spitalit Covid 3/ Manastirliu: Po hetohen disa pista

Paraditen e sotme, flakët e zjarrit kanë rënë në katin e parë të spitalit Covid 3 në QSUT. Bëhet fjalë për një rezistencë ngrohjeje në zyrat e administratës së këtij spitali. Zjarrfikësit kanë vënë nën kontroll situatën. “Më datë 27.11.2021, te spitali “Covid 3″ ka rënë zjarr në një nga zyrat e administratës, ku ka vetëm dëme materiale. Shërbimet zjarrfikëse kanë bërë të mundur fikjen e zjarrit. Grupi hetimor është në vendngjarje, dhe po punon për sqarimin e rrethanave të rënies së zjarrit”, njofton policia.

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka mbërritur për inspektim në QSUT, pasi spitali Covid 3 u përfshi nga flakët. Ministrja u shpreh se në këtë spital janë 70 pacintë, por zjarri nuk ka rënë në pavionin ku janë të shtruarit.

“Këtu janë tre pavione që ofrohet shërbim ndaj pacientëve me Covid. Dua të siguroj që janë të gjithë shendosh e mirë. Incidenti ndodhi jo në zonat e pavionëve. Ashtu sikur mund të shquhet, është një incident që ka ndodhur në zonën e gjelbër, ku janë shërbimet mbështetëse. Ky incident menjëherë sapo është evidentuar nga strukturat mbështesë, është reaguar përmes bombolave fikse.

Janë lajmëruar strukturat përgjegjëse, të cilat po hetojnë për shkakun e incidentit. Ajo ç’ka është me rëndësi është se pacientët, stafi mjekësor janë shumë mirë. S’ka asgjë për t’u shqetësuar. Incidenti ka ndodhur në këtë zonë të strukturës së ish-Kirurgjive, ku nuk ofrohet shërbim. Janë mbi 70 pacientë në Covid 3. Nuk janë prekur nga ky incident asnjë prej tre pavionëve. Situata është në kontroll”, tha ministrja.

Po a përjashtohet pista e zjarrvënies së qëllimshme?

“Ka disa pista që po hetohen. Po vlerësohen të gjitha”, tha ministrja.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...