E enjte, 20 Janar, 2022
-1.5 C
Tirana

Bota në gatishmëri të lartë për variantin e koronavirusit Omicron

Autoritetet shëndetësore holandeze po hetojnë nëse 61 persona që udhëtonin nga Afrika e Jugut, të cilët rezultuan pozitivë për Covid-19 të premten, ishin infektuar me variantin e ri dhe potencialisht më të transmetueshëm të koronavirusit të njohur si Omicron.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha vonë të premten se provat e hershme sugjerojnë se varianti Omicron, i identifikuar për herë të parë në Afrikën e Jugut, mund të përbëjë një rrezik në rritje të riinfektimit dhe se disa nga mutacionet e zbuluara në variant ishin shqetësuese.

Varianti deri më tani është gjetur në Botsvanë, Hong Kong dhe Belgjikë. Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve tha të premten se ekzistonte një rrezik “i lartë” që varianti i ri të përhapej në Evropë.

GGD Kennemerland, shërbimi shëndetësor komunal, përgjegjës për aeroportin Schiphol të Amsterdamit, tha se rezultatet pozitive të testit do të ekzaminohen sa më shpejt të jetë e mundur. Ata që rezultuan pozitivë, u dërguan në izolim në një hotel aty pranë, shtuan autoritetet holandeze.

Zbulimi i variantit të ri ka ngjallur frikë në mbarë botën. Një numër vendesh kanë vendosur ndalime udhëtimi. Por ndërsa OBSH e përcaktoi Omicron një “variant shqetësues” të premten, tha se nevojiten më shumë kërkime për të përcaktuar nëse varianti është më ngjitës, nëse shkakton sëmundje më të rënda dhe nëse mund të shmangë vaksinat.

“Ky variant ka një numër të madh mutacionesh dhe disa nga këto mutacione kanë disa karakteristika shqetësuese,” tha në një deklaratë të premten Maria Van Kerkhove, drejtuesja teknike e OBSH-së për Covid-19.

“Për momentin ka shumë studime që janë duke u zhvilluar … deri tani ka pak informacion, por ato studime janë duke u zhvilluar, kështu që ne kemi nevojë për studiues që të kenë kohë për t’i kryer ato. Dhe OBSH do të informojë publikun dhe partnerët tanë dhe shtetet tona anëtare sa më shpejt, pasi të kemi më shumë informacion”, shtoi ajo.

Lawrence Young, një virolog dhe profesor i onkologjisë molekulare në Shkollën Mjekësore Warwick në Mbretërinë e Bashkuar, tha se varianti Omicron ishte “shumë shqetësues”.

“Është versioni më i mutuar i virusit që kemi parë deri më sot. Ky variant mbart disa ndryshime që i kemi parë më parë në variante të tjera, por kurrë të gjitha së bashku në një virus. Ai gjithashtu ka mutacione të reja”, tha Young në një deklaratë.

Lexo edhe :   Drejtori ekzekutiv i Pfizer: Normalitetit do t'i rikhehemi në pranverë

Varianti ka një numër të lartë mutacionesh, rreth 50 në përgjithësi. Më e rëndësishmja, shkencëtarët gjenomikë të Afrikës së Jugut thanë të enjten se më shumë se 30 nga mutacionet u gjetën në proteinën spike – strukturën që virusi përdor për të hyrë në qelizat që ata sulmojnë.

Zbulimi i variantit ndezi një raund të ri kufizimesh udhëtimi në të gjithë botën, me shumë vende që mbyllën kufijtë e tyre për udhëtarët nga disa vende të Afrikës Jugore.

Lexo edhe :   Drejtori ekzekutiv i Pfizer: Normalitetit do t'i rikhehemi në pranverë

Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian, Mbretëria e Bashkuar, Australia, Japonia, Rusia, Brazili, Arabia Saudite, Izraeli, Egjipti, Filipinet, Tajlanda dhe një numër vendesh të tjera tashmë kanë njoftuar ose propozuar ndalime të fluturimeve nga rajoni.

Shumica, përfshirë SHBA-në, kanë kufizuar udhëtimet nga Afrika e Jugut, Botsvana, Zimbabve, Namibia, Lesoto, Eswatini, Mozambiku dhe Malavi.

Çfarë dimë për variantin Omicron

Shkencëtarët kanë vlerësuar autoritetet shëndetësore të Afrikës së Jugut, për reagimin e tyre të shpejtë ndaj një shpërthimi Covid-19 në provincën Gauteng të vendit, i cili çoi në zbulimin e variantit të ri.

Kur rastet në provincë filluan të rriteshin me një ritëm më të lartë se gjetkë, ekspertët e shëndetësisë u përqendruan në renditjen e mostrave nga ata që rezultuan pozitivë, gjë që i lejoi ata të identifikonin shpejt variantin B.1.1.529.

Peacock tha se Ministria e Shëndetësisë së Afrikës së Jugut dhe shkencëtarët e saj “duhen duartrokitur në përgjigjen e tyre”.

Ajo shtoi se zhvillimi tregon se sa e rëndësishme është të kesh aftësi të shkëlqyera të renditjes dhe të ndash ekspertizën me të tjerët. Ky mesazh u përforcua nga OBSH-ja, e cila u ka bërë thirrje të premten vendeve që të rrisin përpjekjet e tyre të mbikëqyrjes dhe renditjes për të kuptuar më mirë variantet e koronavirusit.

Por Dr. Richard Lessells, një specialist i sëmundjeve infektive në Universitetin e KwaZulu-Natal në Durban, tha se Afrika e Jugut po “dënohej” për transparencën dhe aftësinë e saj për të kapur shpejt variantin dhe për t’ia raportuar çështjen autoriteteve ndërkombëtare shëndetësore.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...