Bota

Vuçiç i prerë: Kosova është kundër, dialogut i erdhi fundi

               Publikuar në : 16:41 - 13/03/19 Enno

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç gjatë takimit me ministrin e Jashtëm të Spanjës, Josep Borel lëshoi disa deklarata të forta në lidhje me Kosovën. Ai u shpreh se me miratimin e platformës për dialogun në Kuvend, Kosova tregoi se është kundër tij duke shënuar edhe fundin.

Ministrin e Jashtëm të Spanjës shprehet se Spanja është kundër shpalljes së pavarësisë së Kosovës por e mbështet kërkimin e një zgjidhjeje kompromisi mes Beogradit dhe Prishtinës.

Sipas Vuçiç, lëvizjet e Kosovës janë të paparashikueshme dhe se Serbia mbetet e përkushtuar ndaj paqes dhe stabilitetit në rajon. Presidenti serb vazhdon të pretendoj se Serbia i ka përmbushur të gjitha detyrimet sipas marrëveshjes së Brukselit ndërsa ka akuzuar Kosovën për vendosjen e taksës 100 %. Vuçiç, nuk ka kursyer edhe  mirënjohje ndaj Spanjës për qëndrimin e saj karshi Kosovës.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT