E martë, 26 Janar, 2021
9 C
Tirana

Pasuri të pajustifikuara/ Gjykata urdhëron nisjen e hetimit për deputetin e PS-së

Gjykata e Apelit në Tiranë ka urdhëruar prokurorinë sot që të nisë hetimet ndaj deputetit të Partisë Socialiste, Ervin Bushatit, i cili është denoncuar nga PD që prej viti 2018, për të paktën 7 pasuri të deklaruara të cilat ai nuk i justifikon dot.

Kallëzimi i bërë nga PD, ka bërë që prokuroria e drejtuar nga Arta Marku të nisë hetimet ndaj deputetit Bushati, por pas njëfarë kohë ajo vendosi që ti mbyllë këto hetime, por sot Gjykata e Apelit ka urdhëruar prokurorinë që të nisë hetimet ndaj Ervin Bushatit.

“Ervin Bushati u bë deputet vetëm se i fali për 1 euro gruas së Edi Ramës tokën në Surrel dhe ka fshehur 7 pasuri mes të cilave 3600 m2 tokë truall”, tha Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi asokohe.

Nga shqyrtimi i dokumentacionit zyrtar sipas PD rezulton se:

Nuk ka deklaruar pasuri me sipërfaqe 938 m2 në Tiranë, fituar më 21 prill 2017.

Po në Tiranë, nuk ka deklaruar një pasuri truall me sipërfaqe 600 m2, e fituar po në 21 prill 2017.

Në Tiranë Ervin Bushati nuk ka deklaruar as pasurinë me sipërfaqe 938 m2 truall, fituar më 25 korrik 2014.

Në Sarandë, deputeti i Edi Ramës nuk ka deklaruar pasuri me sipërfaqe 660 m2 truall, e fituar më 17 Korrik 2014.

Po në Sarandë, ka fshehur pronësinë e 1 nga 13 garazheve në pronësi të tij.

Deputeti i Ramës ka fshehur dy pasuri në Qerret të Kavajës, të fituara në të njëjtën ditë, 30 maj 2016; njëra pasuri truall 376 m2, tjetra ndërtesë me sipërfaqe 76 m2.

Lexo edhe :   U kap me armë pranë selisë së PS, prokuroria jep pretencën për Vladimir Gjutën
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I doli emri tek përgjimet, Ilir Kulla i çon mesazh gazetarit live në emision

Ilir Kulla, këshilltari i presidentit Ilir Meta, ka reaguar pas publikimit të emrit të tij në përgjimet e Ndraghetës në Itali. Gjatë emisionit “Opinion”, Kulla...

Gazetarja Lala: Antonio Gallo ka hyrë dhe ka dalë me dhjetëra herë në Shqipëri

Gazetarja Klodiana Lala, ka dhënë detaje të tjera në lidhje me përgjimet e antimafias italiane, ku flitej për politikanë shqiptarë të lidhur me Ndrangheta-n. Ajo...

Përgjimet/ Lubonja: Deklaratë e poshtër e ambasadorit italian, bashkëfajtor

Analisti Fatos Lubonja, e ka cilësuar të poshtër deklaratën e ambasadorit italian, Fabrizio Buçi, i cili reagoi në lidhje me përgjigjet e Antimafias italiane...

Kreshnik Spahiu: Ndragheta nuk hyn tek ne sepse ka frikë nga mafia shqiptare

Juristi i njohur, Kreshnik Spahiu ka dhënë një ide tjetër lidhur me përgjimet e antimafias për lidhjet e Ndrangheta-s me mafien shqiptare. Sipas tij, Ndrangheta...

Aksident në Vlorë, humb jetën punonjësi i policisë (Emri)

Një aksident i rëndë nga ndodhur në qytetin e Vlorës, ku për pasojë ka humbur jetën një punonjë i policisë. Në aksident janë përfshirë dy...