E martë, 21 Shtator, 2021
15.5 C
Tirana

Pasuri të pajustifikuara/ Gjykata urdhëron nisjen e hetimit për deputetin e PS-së

Gjykata e Apelit në Tiranë ka urdhëruar prokurorinë sot që të nisë hetimet ndaj deputetit të Partisë Socialiste, Ervin Bushatit, i cili është denoncuar nga PD që prej viti 2018, për të paktën 7 pasuri të deklaruara të cilat ai nuk i justifikon dot.

Kallëzimi i bërë nga PD, ka bërë që prokuroria e drejtuar nga Arta Marku të nisë hetimet ndaj deputetit Bushati, por pas njëfarë kohë ajo vendosi që ti mbyllë këto hetime, por sot Gjykata e Apelit ka urdhëruar prokurorinë që të nisë hetimet ndaj Ervin Bushatit.

“Ervin Bushati u bë deputet vetëm se i fali për 1 euro gruas së Edi Ramës tokën në Surrel dhe ka fshehur 7 pasuri mes të cilave 3600 m2 tokë truall”, tha Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi asokohe.

Nga shqyrtimi i dokumentacionit zyrtar sipas PD rezulton se:

Nuk ka deklaruar pasuri me sipërfaqe 938 m2 në Tiranë, fituar më 21 prill 2017.

Po në Tiranë, nuk ka deklaruar një pasuri truall me sipërfaqe 600 m2, e fituar po në 21 prill 2017.

Në Tiranë Ervin Bushati nuk ka deklaruar as pasurinë me sipërfaqe 938 m2 truall, fituar më 25 korrik 2014.

Në Sarandë, deputeti i Edi Ramës nuk ka deklaruar pasuri me sipërfaqe 660 m2 truall, e fituar më 17 Korrik 2014.

Po në Sarandë, ka fshehur pronësinë e 1 nga 13 garazheve në pronësi të tij.

Deputeti i Ramës ka fshehur dy pasuri në Qerret të Kavajës, të fituara në të njëjtën ditë, 30 maj 2016; njëra pasuri truall 376 m2, tjetra ndërtesë me sipërfaqe 76 m2.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shqipëria, me nivelet më të larta të emigrimit të “trurit”, po varfërohet vendi

Emigracioni në nivele të larta i njerëzve të arsimuar nga vendi do të varfërojë ekonominë dhe gjithashtu ndikon negativisht në rritjen e qëndrueshme dhe...

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...