E mërkurë, 22 Shtator, 2021
15.5 C
Tirana

Këngëtarëve shqiptarë u ndalohet hyrja në SHBA, ja arsyeja

Disa këngëtarë nga Shqipëria dhe Kosova u është ndaluar hyrja në SHBA dhe refuzuar viza.

Në media, u përfol dje se disa prej këngëtarëve që nuk u lejohet hyrja në SHBA ishin Gena, Shkëlqen Jetishi, Afrim Muqiqi, Majk por dhe emra të tjerë të njohur të skenës.

Ndalimi në hyrjen e territorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, thuhej se vinte për shkak, se këngëtarët nuk kanë paguar detyrimet tatimore mbi koncertet e mbajtura në shtetin amerikan.

Menaxherja e Genës, ka thënë se shkaku pse SHBA u ka refuzuar vizën këngëtarëve lidhet me një ngërç të krijuar mes faktit se merren vizat turistike dhe shfrytëzohen për punë, duke i shpëtuar taksave, shkruan Klan Kosova. Pra, për të punuar në një vend të caktuar të duhet me patjetër vizë pune, jo turistike.

Ambasada e SHBA-së në Kosovë, nuk ka dhënë informacione se pse këngëtarët refuzohen të shkelin në Amerikë, duke thënë se është antiligjore të publikojnë arsyet e refuzimit të vizave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...