E diel, 29 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Tërmeti në Shqipëri, një shpjegim i gjeologut italian Luigi Bignami

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

28 Nëntori/ Presidenti rus, Vladimir Putin uron shqiptarët

Me rastin e 108-vjetorit të pavarësisë, Presidentit i Rusisë, Vladimir Putin, ka uruar shqiptarët përmes një telegrami urimi dërguar Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Në...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

Nga faqja në Facebook e gjeologut Luigi Bignami, gjeolog dhe bashkëpunëtor i Focus, një shpjegim i shkurtër i arsyeve të aktivitetit të lartë sizmik të rajoneve në kufi me Detin Mesdhe.

Rajoni i Mesdheut është sizmikisht aktiv për shkak të konvergjencës drejt veriut, me një shpejtësi 4-10 mm/ vit, të pllakës afrikane kundrejt pllakës Euroaziatike, përgjatë një kufiri shumë të ndërlikuar midis dy pllakave.

Kjo konvergjencë filloi rreth 50 milion vjet më parë dhe u shoqërua me mbylljen e Detit Tetis, “mbetja moderne” e të cilit është Deti Mesdhe.

Shkallët më të larta të aktivitetit sizmik në rajonin e Mesdheut gjenden përgjatë zonës së nënndarjes helene të Greqisë jugore, d.m.th. ku pllaka afrikane shkon ende nën atë euroaziatike, përgjatë zonës së të çarave të Anadollit verior (Turqisë perëndimore) dhe zonës së Kalabrisë në Italinë jugore.

I gjithë rajoni i Mesdheut është i pasur me shkrime që mbulojnë disa shekuj dhe dokumentojnë sizmicitetin para-instrumental (tërmetet e regjistruara dhe të përshkruara para shekullit XX): historikisht, tërmetet kanë shkaktuar dëme të gjera në të gjithë Greqinë qendrore dhe jugore, Qipro, Shqipëri, Siçili, Kretë, deltën e Nilit, Libinë veriore, malet Atlas të Afrikës së Veriut, gadishullin Iberik.

Lexo edhe :   E bujshme/ Stadiumi “Air Albania” gati të presë finalen e madhe europiane

Bollëku sizmik dhe intensiteti i rajonit të Mesdheut përfaqësohen nga rrathët në figurën e mësipërme, raporton “meb.al”.

Tërmeti Citera i vitit 1903 (magnituda 8.2) dhe ai i Rodosit i vitit 1926 (M 7.8) janë tërmetet kryesore instrumentale në Mesdhe, të dyja të lidhura me tektonikën e zonave të sipërpërmendura: tërmeti në Shqipëri është krejtësisht i inkuadruar në këtë mekanizëm.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...