E shtunë, 28 Mars, 2020
11 C
Tirana

Tërmeti në Shqipëri, një shpjegim i gjeologut italian Luigi Bignami

Lexo edhe ...

Sa do jetë vdekshmëria nga COVID-19 në Shqipëri? Përgjigjet mjeku Sulçebe

Mjeku Imunolog Genc Sulçebe pohon se vdekshmëria e COVID-19 në Shqipëri do të jetë pothuajse e njëjtë me atë të një gripi të zakonshëm. Sipas...

Nuk e kishim kuptuar deri më tani, por celulari ka një efekt shumë negativ

Celularët kanë një efekt tej mase negativ! Për shkak të përdorimit të celularit për orë të tëra, pothuajse gjysma e të rinjve të moshës 18-24...

Mbi 2 mijë viktima në Francë, Macron hedh idenë e një borxhi të përbashkët

Në Francë numri i viktimave nga koronavirusi i ka kaluar 2 mijë. Nga të dhënat e 24 orëve të fundit rezulton se kanë humbur jetën...

Nuk bën më pjesë në planet e Simeones,Roma gati të përfitojë

Kampionati është ndalur për shkak të emergjencës së Coronavirus, por zërat e merkatos kanë kohe që kanë filluar. Aq shumë sa që Mundo Deportivo...

Nga faqja në Facebook e gjeologut Luigi Bignami, gjeolog dhe bashkëpunëtor i Focus, një shpjegim i shkurtër i arsyeve të aktivitetit të lartë sizmik të rajoneve në kufi me Detin Mesdhe.

Rajoni i Mesdheut është sizmikisht aktiv për shkak të konvergjencës drejt veriut, me një shpejtësi 4-10 mm/ vit, të pllakës afrikane kundrejt pllakës Euroaziatike, përgjatë një kufiri shumë të ndërlikuar midis dy pllakave.

Kjo konvergjencë filloi rreth 50 milion vjet më parë dhe u shoqërua me mbylljen e Detit Tetis, “mbetja moderne” e të cilit është Deti Mesdhe.

Shkallët më të larta të aktivitetit sizmik në rajonin e Mesdheut gjenden përgjatë zonës së nënndarjes helene të Greqisë jugore, d.m.th. ku pllaka afrikane shkon ende nën atë euroaziatike, përgjatë zonës së të çarave të Anadollit verior (Turqisë perëndimore) dhe zonës së Kalabrisë në Italinë jugore.

I gjithë rajoni i Mesdheut është i pasur me shkrime që mbulojnë disa shekuj dhe dokumentojnë sizmicitetin para-instrumental (tërmetet e regjistruara dhe të përshkruara para shekullit XX): historikisht, tërmetet kanë shkaktuar dëme të gjera në të gjithë Greqinë qendrore dhe jugore, Qipro, Shqipëri, Siçili, Kretë, deltën e Nilit, Libinë veriore, malet Atlas të Afrikës së Veriut, gadishullin Iberik.

Bollëku sizmik dhe intensiteti i rajonit të Mesdheut përfaqësohen nga rrathët në figurën e mësipërme, raporton “meb.al”.

Tërmeti Citera i vitit 1903 (magnituda 8.2) dhe ai i Rodosit i vitit 1926 (M 7.8) janë tërmetet kryesore instrumentale në Mesdhe, të dyja të lidhura me tektonikën e zonave të sipërpërmendura: tërmeti në Shqipëri është krejtësisht i inkuadruar në këtë mekanizëm.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Sa do jetë vdekshmëria nga COVID-19 në Shqipëri? Përgjigjet mjeku Sulçebe

Mjeku Imunolog Genc Sulçebe pohon se vdekshmëria e COVID-19 në Shqipëri do të jetë pothuajse e njëjtë me atë të një gripi të zakonshëm. Sipas...

Nuk e kishim kuptuar deri më tani, por celulari ka një efekt shumë negativ

Celularët kanë një efekt tej mase negativ! Për shkak të përdorimit të celularit për orë të tëra, pothuajse gjysma e të rinjve të moshës 18-24...

Mbi 2 mijë viktima në Francë, Macron hedh idenë e një borxhi të përbashkët

Në Francë numri i viktimave nga koronavirusi i ka kaluar 2 mijë. Nga të dhënat e 24 orëve të fundit rezulton se kanë humbur jetën...

Nuk bën më pjesë në planet e Simeones,Roma gati të përfitojë

Kampionati është ndalur për shkak të emergjencës së Coronavirus, por zërat e merkatos kanë kohe që kanë filluar. Aq shumë sa që Mundo Deportivo...

Ndërron jetë nga koronavirusi Princeshë Maria Teresa

Ditën e sotme oborri mbretëror i Spanjës është tronditur pasi Princesha Maria Teresa ka ndërruar jetë pas konfirmimit të saj si e prekur nga...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT