E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Etiketa

Toka

E kemi ditur gabim, ja çfarë ngjyre ka në të vërtetë Dielli

Nga Dr. Alastair Gunn Sigurisht që nuk ka ngjyrën e verdhë, që endeshin zakonisht në librat tuaj shkollorë. Dielli lëshon dritë në një gamë të...

Rrësheni pa varreza. Bashkia dorëzohet: Blijini 400 mijë lekë te privati

Në Rrëshen nuk ka më vende për t’u varrosur dhe ata që ndahen nga kjo jetë detyrohet ta blejnë vendin për varr te privati. Por...

A mund ta ndalojmë ngrohjen e Tokës?

Nga Andrew May, LiveScience Këtë vit, Toka ka hyrë në një epokë të zymtë. Sipas “Met Office”në Britaninë e Madhe, përqendrimi i dioksidit të karbonit...

Studimi: Ndryshimi i klimës po çon në situatat e motit ekstrem

DPA Sipas një studimi, numri i ngjarjeve ekstreme të motit që ndodhin në të gjithë botën është në rritje për shkak të ndryshimit të klimës. Rreth...

Roli i Hënës në përmbytjet në Tokë

Rritja e temperaturës dhe një Jetstream gjithnjë e më i dobët: për shkak të ndryshimit të klimës ndodhin në Gjermani më shumë dukuri ekstreme...

Gjykata i kthen tokën Spitalit të Traumës, pas falsifikimit të dokumenteve

Para 1 viti e gjysmë “Stop” investigoi rastin e përvetësimit të 21 mijë metër katror tokë të Spitalit të Traumës në Tiranë, duke falsifikuar...

Sa shpejt lëviz Toka?

Nga: Joanna Wendel “Live Science” Toka lëviz vazhdimisht. Teksa rrotullohet rreth diellit, Toka rrotullohet gjithashtu rreth boshtit të saj, si topin i basketbollit në majën...

Avokati zapton pronën në Ksamil dhe kërkon legalizim me dokumente false

Emisioni Stop në Tv Klan ka marrë një denoncim nga Ksamili për një sipërfaqe toke që pretendohet se është përvetësuar pa të drejtë. Sipas denoncimit,...

Studimi i ri: Toka ka një strukturë të ngjashme me një Matrioshkë ruse

Tradicionalisht struktura e brendshme e Tokës përbëhet nga 4 rajone kryesore:korja, manteli, bërthama e jashtme dhe ajo e brendshme. Dy rajonet e bërthamës, e...

Ja në cilën datë do mund të shihni “Superhënat” e 2021

Ka mjaft kohë për të shënuar datat diku, në mënyrë që të mos humbni 4 herët ku Superhënat, do të ndriçojnë qiellin në vitin...

Të fundit

Gabriel Escobar do të përcjellë në Shqipëri mesazhin e Rozenbergëve

Nga: Azgan Haklaj  Besë me Atdheun dhe Amerikën! Foltoret e Berishës si Pravda e Leninit. Revolucioni paqësor, konservator i Berishës si revolucioni bolshevik. Ka disa disa kohë që...

Vetingu në politikë/ PD kërkon deri në 22 vite burg për politikanët

PD mbetet e vendosur për të çuar përpara nismën e saj, për të futur në Vetting të gjithë politikanët. Demokratët kanë shtuar propozimet e...

“22 vite burg për politikanin që zgjidhet me vota të vjedhura”

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka komentuar propozimin e PD-së për dënimin me burg për atë që zgjidhet me vota të vjedhura. Me anë...

Euro prek nivelin më të ulët që nga gushti 2019

Euro e nisi javën me rënie të mëtejshme ndaj lekut. Sipas kursit zyrtar të këmbimit të Bankës së Shqipërisë, monedha europiane u këmbye me...

S’ka më sekrete/ Ja kur do të mbahet Festivali i 60-të i Këngës në RTSH

Edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar do të përfcillet LIVE për publikun shqiptar në mbrëmjet e 27,28 dhe 29...