E mërkurë, 24 Nëntor, 2021
14.5 C
Tirana

Studimi: Ndryshimi i klimës po çon në situatat e motit ekstrem

DPA

Sipas një studimi, numri i ngjarjeve ekstreme të motit që ndodhin në të gjithë botën është në rritje për shkak të ndryshimit të klimës.

Rreth dy të tretat e Tokës do të përballen me një hidroklimë “më të lagësht dhe më të ndryshueshme” gjatë shkallëve kohore ditore ose shumëvjeçare, që do të thotë luhatje më të mëdha midis ekstremeve të lagështa dhe të thata, shkruajnë studiuesit në një studim të botuar në revistën Science Advances.

Shkencëtarët gjithashtu paralajmërojnë se një e treta e sipërfaqes së përgjithshme të botës do të bëhet më e thatë. Sipas ekipit ndërkombëtar të shkencëtarëve, numri i shtuar i ngjarjeve të reshjeve ekstreme paraqet një kërcënim shtesë për infrastrukturën dhe shoqërinë në përgjithësi.

Mbi të gjitha, ngrohja globale po e bën klimën më të pabalancuar – “më ekstreme në kushte të lagështa dhe të thata”, sipas ekipit, të udhëhequr nga Ëenxia Zhang nga Akademia Kineze e Shkencave në Pekin.

“Cikli hidrologjik po intensifikohet me ngrohjen e klimës, me reshjet mesatare globale të reshjeve që rriten me 1 deri në 3 përqind për shkallë të rritjes së temperaturës së ajrit në sipërfaqe,” thotë studimi, bazuar në një vlerësim të studimeve të mëparshme. Sidoqoftë, tendenca nuk është uniforme dhe reshjet ekstreme mund të rriten edhe më shumë nëse ka ujë të mjaftueshëm në atmosferë në rajone. Moti në zonat më të lagështa, siç janë rajonet e musonit indian, ka të ngjarë të bëhet më i ndryshueshëm, sipas studimit, me shtimin e reshjeve, ndër efektet e tjera.

Lexo edhe :   Dita nis me vranësira, priten rrebeshe afatshkurtra
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sherr mes adoleshentëve në Tiranë, plagoset 17-vjeçari

Një sherr për konflikte të dobëta ka ndodhur në zonën e Laprakës, në Tiranë. Një 17-vjeçar me inicialet A. S., ka përfunduar në spital...

Mbi modelin Ramiz Alia

Nga: Genc Pollo Në 31 mars 1991, katër muaj pas themelimit të Partisë Demokratike, u mbajtën zgjedhje parlamentare, të cilat, për herë të parë mbas...

Fuste në vend mallra “si ndihmë humanitare”, procedohet përfaqësuesi i shoqatës

Dogana ka goditur një skemë mashtrimi. I referohemi një rasti me mallra të importuara “si ndihmë humanitare”. Nga skema e ngritur, përfaqësuesi ligjor i...

Ringjall fantazmën Millosheviç/Meta sulmon ‘Open Balkan’ dhe ‘shigjeton’ Ramën

Nisma e "Ballkanit të Hapur" nga Prishtina është sulmuar nga kreu i shtetit, Ilir Meta. Për të, kjo nismë rivalizon procesin e Berlinit dhe...

“VIDEO 3D” e aksidentit në Bullgari, si u përplas autobusi

Në mediat maqedonase është publikuar një video 3D ku tregon skenën si ndodhi aksidenti tragjik me 46 të vdekur në Bullgari. Aktualisht ka komente...