E shtunë, 4 Korrik, 2020
23 C
Tirana

Etiketa

teknologji

COVID-19/ Platformat që mund të ndryshojnë njëherë e mirë mënyrën si punojmë

Në një kohë kur bota mbarë është paralizuar nga pandemia e COVID-19, kompanitë më të mëdha botërore e po ashtu edhe administratat e shteteve...

Kush e shpiku telekomandën?

Telekomandat e para për televizorin u zhvilluan nga firma amerikane Zenith Radio Corporation në vitet '50. Ishin me tel, d.m.th. të lidhura me një kabllo ne...

Apple dhe Google bashkojnë forcat, teknologji për të luftuar koronavirusin

Apple dhe Google kanë bashkuar forcat për të krijuar një teknologji të veçantë që do paralajmërojë njerëzit nëse kanë qenë në kontakt me persona...

Facebook publikon ‘Tuned’, një aplikacion për çifte

Pas një aplikacioni për takime romantike, Facebook mendon ti mbajë e çiftet bashkë. Rrjeti social ka vënë në dispozicion Tuned, një aplikacion të ri të...

Mbërrin aplikacioni Messenger për Windows dhe Mac

Në kohën e chat-eve dhe video telefonatave, Facebook ka lëshuar dy aplikacione - të pritura prej vitesh - që sjellin Messenger në kompjuterët Windows...

Evropa, një sistem alarmi për Covid-19 në smartfonët e qytetarëve

Nga: Marcel Rosenbach & Hilmar Schmundt “Der Spiegel” Në mesin e debatit mbi përdorimin e teknologjive dixhitale në ndihmë të luftës ndaj përhapjes së koronavirusit...

COVID-19/ Aplikacione për gjurmimin e të infektuarve! A po i vjen fundi privatësisë

Në një kohë kur pandemia e koronavirusit kërcënon njerëzimin e mjekësia është në luftë me kohën për të gjetur një vaksinë e një kurë...

YouTube kundër TikTok, së shpejti lançohet ‘Shorts’

YouTube është duke punuar kundër TikTok, aplikacioni shumë i njohur ndër më të rinjtë që ju lejon të krijoni dhe shkëmbeni video të shkurtra....

Apple i dhuron 7 milion dollarë Kinës

Apple ka dhuruar 50 milion yuan, ekuivalente me pak më shumë se 7 milion dollarë, për kujdesin shëndetësor kinez. Kjo u njoftua sot nga...

Kina i tregon “targën” Nasës: Satelit të rinj, transferim të dhënash 10 GB/s

Kina padyshim është një nga vendet lidere në botë për sa i përket teknologjisë së komunikimit. Përpos kostos së ulët të prodhimit të pajisjeve,...

Të fundit

Peshku i zgjedhjeve në det, listat e deputetëve në zjarr

Nga Alfred Peza Nuk ka stinë tjetër që mund ti shkonte më mirë shprehjes së njohur popullore, me peshqit në det dhe tiganët në zjarr,...

Mbyllja e kufijve/ Manastirliu tregon se kur do ta bëjë BE vlerësimin tjetër

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka komentuar vendimin e BE-së për të mos hapur kufijtë me Shqipërinë. E ftuar në emisionin “Java”...

Katër deputetë kosovarë rezultojnë pozitiv me koronavirus

Mediat kosovare raportojnë se katër deputetë të Kuvendit të Kosovës kanë rezultuar pozitiv me koronavirus. Sipas Gazetës Express, bëhet fjalë për 4 deputetë nga radhët...

A mund t’i shtyjë Rama zgjedhjet duke përdorur pandeminë? Përgjigjet Basha

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, shprehet i prerë se zgjedhjet e ardhshme nuk do të shtyhen. I ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, Basha...

Nuk dogjën mandatet/ Basha: Ja çfarë u ofroi Rama deputetëve të opozitës së re

Kreu i PD-së, Lulzim Basha shprehet se shumica prej deputetëve të opozitës së re kanë bërë pazare me kryeministrin Rama. I ftuar në emisionin “Zonë...