E hënë, 16 Maj, 2022
25.5 C
Tirana

WhatsApp-i bllokon 2 milion llogari në luftën kundër mashtrimeve

WhatsApp ka bllokuar më shumë se 2 milionë përdorues në Indi për thyerjen e një rregulli pak të njohur, të aplikuar për herë të parë. Me një njoftim në prill të 2020-ës, platforma kufizoi shpërndarjen e një mesazhi identik për shumë njerëz, përmes funksionit “forward”. Pavarësisht kësaj, miliona përdorues në Indi kanë krijuar llogari të dyta për të rritur ‘viralitetin’ e mesazheve.

Kufiri u vendos për të luftuar spam-in (mesazhet e padëshiruara si p.sh. reklamat) dhe përhapjen e thashethemeve, fotove dhe mashtrimeve në vend. Një problem i madh për një komb ku shumë njerëz mbështeten në aplikacionin e bisedës për të mbajtur veten të informuar për ngjarjet e lajmeve, duke përfshirë trendin e Covid-19.

Kompania tha se lëvizja prek vetëm ata që kanë dërguar lajme të paverifikuara si dhe foto dhe video me një “normë të lartë dhe jo normale të mesazheve”. Faqja lokale Express e raporton se mbi 95% e ndalimeve kishin të bënin me “përdorimin e paautorizuar të mesazheve automatike ose masive”.

Algoritmi i Inteligjencës Artificiale hyri në lojë për të identifikuar llogari të padëshiruara, të afta për të analizuar sjelljen e përdoruesit pa lexuar përmbajtjen e bisedave, gjithmonë të mbrojtura nga kriptimi. Çdo muaj, WhatsApp njeh dhe bllokon mesatarisht tetë milion llogari të rreme në të gjithë botën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...

Deklaratat për SPAK/ Hajdari: Politika të qëndrojë larg drejtësisë, “peshqit e mëdhenj” janë në rrjetë

Në daljet e fundit për mediat, kryeministri Rama është shprehur se po pret me padurim që SPAK-u të godasë nga të katër anët. Duket...

Plagoset ish kandidati për kreun e PS-së, ngjarja në lokalin e reperit të njohur

Ish-kandidati për kreun e Partisë Socialiste në Durrës, Ardit Kërtusha, është plagosur me armë zjarri mesditën e sotme. Ngjarja ka ndodhur në një lokal në...

Gazeta austriake zbulon skandalin e madh, stafi i Metës vihet në lëvizje. Ja çfarë do ndodhë

Presidenca ka reaguar pas artikullit në gazetën austriake "Kronen Zeitung", duke i cilësuar si shpifje dhe gënjeshtra të fabrikuara. Reagimi është përcjellë nga ana...

SPAK mes PD dhe PS

Dikur PD e drejtuar nga Lulzim Basha nuk besonte te SPAK, por më pas jo vetëm depozitoi disa denoncime por kërkoi i pari që...