E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

WhatsApp-i bllokon 2 milion llogari në luftën kundër mashtrimeve

WhatsApp ka bllokuar më shumë se 2 milionë përdorues në Indi për thyerjen e një rregulli pak të njohur, të aplikuar për herë të parë. Me një njoftim në prill të 2020-ës, platforma kufizoi shpërndarjen e një mesazhi identik për shumë njerëz, përmes funksionit “forward”. Pavarësisht kësaj, miliona përdorues në Indi kanë krijuar llogari të dyta për të rritur ‘viralitetin’ e mesazheve.

Kufiri u vendos për të luftuar spam-in (mesazhet e padëshiruara si p.sh. reklamat) dhe përhapjen e thashethemeve, fotove dhe mashtrimeve në vend. Një problem i madh për një komb ku shumë njerëz mbështeten në aplikacionin e bisedës për të mbajtur veten të informuar për ngjarjet e lajmeve, duke përfshirë trendin e Covid-19.

Kompania tha se lëvizja prek vetëm ata që kanë dërguar lajme të paverifikuara si dhe foto dhe video me një “normë të lartë dhe jo normale të mesazheve”. Faqja lokale Express e raporton se mbi 95% e ndalimeve kishin të bënin me “përdorimin e paautorizuar të mesazheve automatike ose masive”.

Algoritmi i Inteligjencës Artificiale hyri në lojë për të identifikuar llogari të padëshiruara, të afta për të analizuar sjelljen e përdoruesit pa lexuar përmbajtjen e bisedave, gjithmonë të mbrojtura nga kriptimi. Çdo muaj, WhatsApp njeh dhe bllokon mesatarisht tetë milion llogari të rreme në të gjithë botën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si duket Serbia…

Nga Emin Azemi Serbia e Edi Ramës kufizohet direkt me Shqipërinë (!) Kjo Serbi, Kosovën e konsideron pjesë të saj dhe, për rrjedhojë, Edi Rama...

45 raste të reja në 24 orët e fundit, asnjë viktimë

Në përditësimin e radhës nga Ministria e Shëndetësisë, vihet re një rritje e rasteve të infektimeve në 24 orët e fundit. Fatmirësisht nuk ka...

Përjashtohen nga Olimpiada dy atletë që shkelën rregullat kundër COV*D-19

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

Vrasja e kushëririt/Autori: Unë kam qëlluar, të lirohet nipi dhe vëllai

Në njoftimin zyrtar nga policia u tha se shtetasi Kastriot Hasalla u vetëdorëzua, për vrasjen e Romeo Hasalla, 30-vjeç, dy ditë më parë. Po...

“Vëllezërit rrahin drejtorin e Kadastrës”, Lame zbulon vendimin për pronat

Kreu i Kadastrës, Artan Lame, ka reaguar ndaj një lajmi ku thuhej se drejtori i Kadastrës së Elbasanit është dhunuar. Marrë shkas nga ky...