E shtunë, 30 Maj, 2020
13 C
Tirana

Etiketa

shkencëtarët

Kina ‘godet’ sërish, virusi i ‘miut’ alarmon shkencëtarët

Në kohën kur e gjithë bota është në kolaps prej pandemisë së koronavirusit, nga Kina që është edhe vendi i origjinës, vjen një tjetër...

Shkencëtarët japin paralajmërimin e fortë: Pandemitë e ardhshme do jenë fatale për ne

Nëse ne nuk ndryshojmë sjellje ndaj ambjentit ku jetojmë, me gjasë pasojat do të jenë kolosale nga pandemitë e ardhshme. Ky paralajmërim i frikshëm...

Shkencëtarët nxjerrin faktet: Koronavirusi u përhap që në tetor

Shkencëtarët janë të mendimit se koronavirusi është përhapur që në muajin tetor, por virusi po përshtatej në trupin e njeriut ndërkohë që përhapej. Ajo...

Pamjet e rralla/ Ja si shumohet koronavirusi në trupin e njeriut

Pas një sërë kërkimesh, studiuesit britanikë kanë arritur që të publikojnë pamjet e detajuara si shumohet koronavirusi në trupin e njeriut. Grupi i Universitetit të...

Avancojnë shkencëtarët: Ilaçet kundër plakjes për të luftuar COVID-19

Ilaçet kundër plakjes, janë një kurë e mundshme për të luftuar koronavirusin. Teksa një person plaket, sistemi imunitar dobësohet dhe kërkon më shumë kohë...

“Shenja të pazakonta në lëkurë”, shkencëtarët befasohen me simptomat e COVID-19

Shkencëtarët janë shokuar me zbululimin më të fundit, kur ndër shenjat e koronavorusit viheshin re edhe mavijosjet në lëkurë. Kërkuesit kanë vënë re disa...

Shkencëtarët kinezë: Të shëruarit nga COVID-19 krijojnë antitrupa

Një studim i fundit ka dalë në përfundimin se të shëruarit nga COVID-19 krijojnë antitrupa. Rezultatet janë pasyruar nga një studim shkencor kinez. Kërkuesit...

Përse COVID-19 ka kaq shumë simptoma? Zbulimi i madh i shkencëtarëve

Pas një sërë kërkimesh, shkencëtarët arrijnë që të shpjegojnë se pse COVID-19 ka kaq shumë simptoma. Simptomat e koronavirusit shfaqen ndryshe tek secili individ....

Shkencëtarët japin lajmin e mirë: Vaksina anti-Covid, e suksesshme tek majmunët

Duket se nxjerrja në treg e një vaksine, është një ide e largët. Por një shenjë e mirë vjen nga Universiteti i Oksfordit, pasi...

Shkencëtarët kinezë: Koronavirusi s’do zhduket, do rikthehet në formën e një gripi

Teksa shkencëtarët janë në pritje të daljes së një vaksine, një grup tjetër kërkuesish mendojnë se koronavirusi nuk do zhduket. Sipas tyre, me gjasë...

Të fundit

Konkurrencë e fortë për videot virale, sulmohet TikTok-u

TikTok-u, aplikacion për shpërndarjen e videove në internet, kryeson për momentin. Ky aplikacion shkarkohet dhe përdoret me ritme të shpejta në mbarë botën, nga...

Ngërçi fallco për reformën zgjedhore në pritje të “pazarit”

Nga: Mero Baze Reforma zgjedhore duket se ka hyrë në ngërç jo për shkak të ndonjë problemi serioz rreth rekomandimeve të OSBE/ODIHR, por për shkak...

 ‘Pashalimani’ do i jepej Turqisë?/ Ja çfarë thotë Ministria e Mbrojtjes

Një ditë më parë, mediat greke dhanë alarmin duke shkruar se kryeministri Rama ishte i gatshëm t’i jepte Turqisë bazën e Pashalimanit, për ta...

Trump merr vendimin e madh, ndërpret marrëdhëniet me OBSH-në

Pas një sërë përplasjesh me OBSH-në, presidenti amerikan Donald Trump ka marrë vendimin final, duke shkëputur marrëdhëniet. Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump,...

‘Godet’ Kim Mehmeti: Rilindasit do heqin plisin, tangat do i bëjnë veshje kombëtare

Publicisti i njohur Kim Mehmeti, ka analizuar zhvillimet që kanë ndodhur këto ditë. Në emisionin “Këndi i Kimit”, në Syri TV, Mehmeti tha se...
WhatsApp KONTAKTO TT