E premte, 28 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

Rritja e borxhit, Meta-zyrtarëve: Mos firmosni kuturu, do mbani përgjegjësi

Presidenti i Republikës, Ilir Meta shpreh shqetësimin e tij për rritjen e borxht, teksa thotë se kjo kërcënon seriozisht të ardhmen e vendit.

Presidenti apelon që çdo zyrtar të mos firmosë kuturu, pasi do mbajnë përgjegjësi individuale.

Meta iu referua analizës së ish-deputetit të PS, Kastriot Islami ku sipas tij gjatë qeverisjes së PS, borxhi publik është rritur me 7,2 miliardë euro krahasuar me vitin 2013.

Postimi i Presidentit Meta në Facebook

Rritja e papërgjegjshme e borxhit për qëllime korruptive, kërcënon seriozisht të ardhmen e vendit.

Apeloj ndaj çdo zyrtari, në çdo nivel qendror e vendor të mos firmosë kuturu, aq më tepër në këtë periudhe kritike sepse do mbajnë përgjegjësi individuale e jo “kolektive”. 🇦🇱

Nga Kastriot Islami

Për borxhin super të lartë “FAJIN E KA RAMA!”

Sa herë kur flitet për borxhin super të lartë që në fillim të 2021 mund të arrijë rreth 115 përqind e PBB, Rama me lehtësinë e nja mashtruesi dhe të paafti përgjigjet: Fajin e ka SALIU… Ai ma la në 2013 borxhin shumë të lartë dhe unë jam marrë me menaxhimin e borxhit të lartë që më la Saliu?!

Si është e vërteta?

Në vitin 2013 PBB ka qënë rreth 12,8 miliard Euro dhe borxhi ka qënë rreth 70 %, që do të thotë ndryshe se borxhi ka qënë rreth 9 miliard euro…

Në vitin 2020, synohet që PBB të arrijë rreth 14,1 miliard euro, dhe borxhi 115 përqind do të thotë se borxhi do të arrijë në rreth 16,2 miliard euro…

Pra Rama ka marrë nga Saliu një borxh rreth 9 miliard dhe e ka cuar në rreth 16,2 miliard… Pra Rama e ka rritur borxhin me rreth 7, 2 miliard euro… rritja është me 1,8 herë…

Kjo është e tmerrshme: rritje e borxhit në 7 vjet qeverisje me 7,2 miliard euro ose 1 miliard euro në cdo vit…

Kjo është e tmerrshme edhe në një këndveshtrim tjetër…Ndërkohë që PBB është rritur nga 12,8 miliard euro në 2013 në 14,1 miliard euro në 2020, rritja e PBB ka qënë vetëm me 1,3 miliard euro???????

Shtrohet pyetja: sikur rritja ekonomike të ishte zero, ku kanë vajtur 7,2 miliard euro e marra borxh kur rritja e PBB është me vetëm 1,3 miliard euro? Pra ku janë rreth 6 miliard eurot e tjerë borxh që s’kanë shkuar për rritjen e PBB?

Përfundimi logjik është: 6 miliard euro ose janë vjedhur ose janë shpërndarë fshehurazi nga Rama, pa u shënuar në buxhet, mes shokëve e miqve oligarkë të kupolës së sektit…

Dikush do të thoshte, paaftësi…. Dikush tjetër do të thoshte papërgjegjshmëri…

Kryesorja është BABËZI… dhe prandaj nuk rriten as pagat dhe as pensionet për shqiptarët

Rritja e papërgjegjshme e borxhit për qëllime korruptive, kërcënon seriozisht të ardhmen e vendit. Apeloj ndaj çdo…

Publiée par Ilir Meta sur Dimanche 4 octobre 2020

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fakte të panjohura mbi shkencëtarët më të famshëm të të gjitha kohërave

Ju ndoshta mund t’i njihni emrat e këtyre figurave historike të shkencës, si dhe zbulimet e tyre më të famshme. Por ndoshta mund të...

Pas acarit, rikthehen reshjet e shiut. Si do të jetë moti për këtë fundjavë

Reshjet e shiut pritet të jenë prezente që në orët e para të 24-orëshit të ditës së shtunë, në pjesën më të madhe të...

Shp*rthimi në banesën e Dukës, 34-vjeçari i arrestuar me shenja dj*gie në dorë

34-vjeçari i arrestuar për vendosjen e tritolit në banesën e kreut të Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, rezulton me shenja djegie në dorë....

Pa të dashurën me shokun e tij, detaje nga sherri me th*ka në Berat

Detaje të reja janë hedhur në dritë sa i takon sherrit me thika në Berat, ku dy persona përfunduan me plagë të shumta në...

Faza e fundit e konfliktit dhe fati i “Foltores”

Nga: Ergys Mërtiri Pas muajsh tensione që degjeneruan deri në konfrontim fizik, përplasja Basha-Berisha po fillon të zbehet, ndërsa revolucioni i organizuar nga foltorja shkon...