E martë, 7 Korrik, 2020
32 C
Tirana

Etiketa

shkencëtarët

Shkencëtarët kinezë: Koronavirusi s’do zhduket, do rikthehet në formën e një gripi

Teksa shkencëtarët janë në pritje të daljes së një vaksine, një grup tjetër kërkuesish mendojnë se koronavirusi nuk do zhduket. Sipas tyre, me gjasë...

“Merret përmes hundës”, Skocia drejt ilaçit që të luftojë koronavirusin

Tashmë nuk është aspak çudi, që shtetet më të fuqishme të vihen në garë se kush do të nxjerrë në treg ilaçin që do...

Shkencëtarët ngrenë alarmin: Bota mund të përballet me 3 skenarë

Në rastin e mos gjetjes së një vaksine, shumë skenarë janë ngeritur se çfarë mund të ndodhë. Shkencëtarët ripërsërin apelin e një hapje të...

Shtohen shpresat, në shtator vaksina anti-COVID

Shkencëtarët janë në konkurrencë të fortë me njëri-tjetrin, për krijimin e një vaksine, për ti dhënë fund pandemisë. Disa janë aplikuar tek kafshët, e...

2020-ta pritet të jetë viti më i ngrohtë

Shkencëtarët janë të shqetësuar për planetin Tokë, pasi temperaturat janë tejet të larta. Madje sipas tyre, viti 2020 pritet që të jetë viti më...

Studimi/ COVID-19 mund të qëndrojë 21 ditë tek sytë e të infektuarve (VIDEO)

Studimet që kryhen mbi koronavirusin, kanë dalë në përfundime të frikshme. Jo vetëm që virusi mund të qëndrojë në ajër për orë të tëra,...

Shkencëtarët kinezë japin alarmin: Koronavirusi ka pësuar mutacion

Teksa shumë shtete po raportojnë se numri i të vdekurve po pëson ulje, studiuesit kinezë kanë dhënë një lajm aspak të mirë. Disa shtete...

Koronavirusi doli nga një laborator kërkimi? Njihuni me faktet

Ajo që në fillim dëgjohej si teori konspiracioni, mund të shfaqet si teori autentike. A mund të ketë dalë virusi i coronës nga një...

Befasojnë shkencëtarët: Koronavirusi mund të shkatërrohet në temperaturë më të lartë se 60°C

Shkencëtarët çdo ditë e më shumë po avancojnë në lidhje me mposhtjen e koronavirusit, ndërsa ende po testohen disa modele vaksinash. Duket si diçka...

Koronavirusi/ Vaksina mund të jetë gati në 2021-in, ja çfarë nevojitet

Kemi shpresë që një vaksinë të jetë gati në vitin 2021. Dhe kjo është diçka e kuptueshme, pasi shkencëtarët nisën të punojnë për një...

Të fundit

“Nuk jam monstra që më bën ajo të dukem”, Johnny Depp dhe Amber Heard përballen në gjyq

Ylli i Hollivudit Johnny Depp mohoi se ka dhunuar ish-gruan e tij Amber Heard, ndërsa tha të kundërtën se kishte qenë ajo e cila...

VIDEO/ Autobusi i shkollës bie në liqen, humbin jetën 21 nxënës

Një ngjarje e rëndë është regjistruar sot në Kinë, teksa një autobus shkolle ka humbur kontrollin dhe ka rënë në liqen. Sipas Daily Mail, të...

A po shet toka Hashimi, ashtu siç e shiti detin Lulzimi

Nga Kreshnik Spahiu 8 vjet më parë në zyrat “KuqeZi” mbërriti Ambasadori amerikan Arvizu. Në takimin që u zhvillua me dyer të mbyllura dhe pa media,...

Si të largoni kilogramët e tepërt nga zona e belit

S’ka më: Nesër do filloj të bëj ushtrime apo nesër filloj dietën! Bëni mirë që pikërisht ditën e sotme, të filloni të ndërmerrni masat e...

Çeki/ Përplasen dy trena, shënohen të paktën 3 viktima

Një ngjarje e rëndë është shënuar ditën e sotme në Republikën Çeke, ku dy trena pasagjerësh janë përplasur me njëri-tjetrin. Sipas mediave të huaja, deri...