E diel, 25 Tetor, 2020
19 C
Tirana

Etiketa

rusia

Agjensitë amerikane të zbulimit: Irani dhe Rusia sulmojnë sërish zgjedhjet

Agjensitë amerikane të zbulimit kanë akuzuar Iranin dhe Rusinë se u përpoqën të përdorin të dhënat e regjistrit të votuesve në “përpjekje të dëshpëruara”...

Sa armë bërthamore ka sot bota, dhe cilat shtete i zotërojnë ato

1-Shtetet e Bashkuara kanë 5.800-6.185 bomba bërthamore. 1750 janë gati të lëshohen në çdo kohë. 2-Rusia zotëron 6.372-6.490 bomba bërthamore. 1.572 janë gati të lëshohen...

Trump refuzon ta dënojë Rusinë për helmimin e Navalny

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, ka refuzuar që ta dënojë Rusinë rreth helmimit të figurës opozitare, Aleksei Navalny. Trump tha se ky rast është tragjik...

Situata mes Turqisë e Greqisë po bëhet më e rrezikshme, futet në “lojë” edhe Rusia

Mediat greke paralajmërojnë për një përkeqësim të mëtejshëm të tensioneve, mes Turqisë dhe Greqisë për Mesdheun Lindor. Sipas “Protothema”, loja e ekuilibrave dhe forcave që...

Rusia fajëson ushtrinë amerikane për përplasjen e automjeteve ushtarake në Siri

Ushtria ruse fajësoi të enjten trupat amerikane për përplasjen e automjeteve ushtarake ruse dhe atyre amerikane në pjesën verilindore të Sirisë. Zyrtarët amerikanë thanë të...

Rusia: Nuk ka nevojë të hetohen rrethanat e sëmundjes së Navalny-t

Kremlini tha të martën se tani për tani nuk ekziston nevoja për të hetuar rrethanat që çuan në sëmurjen e papritur të politikanit të...

Kush është gruaja e Alexey Navalny e cila iu lut Putinit t’i lejonte burrin të largohej nga Rusia

Lideri opozitar rus Alexei Navalny është dërguar në Gjermani për shërim pasi gruaja e tij i është lutur presidentit Vladimir Putin që të lejonte...

Rusia lejon evakuimin drejt Gjermanisë të Alexei Navalny-it në gjendje kome

OMSK, RUSI - Doktorët rusë thanë të premten se kritiku i Kremlinit në gjendje të rëndë shëndetësore, Alexei Navalny, mund të transportohet me avion...

Pranë Perëndimit apo Rusisë, ku qëndron Bjellorusia

Opozita në Minsk nuk valëvit flamuj të BE në demonstratat masive. Bjellorusia është një vend prorus, edhe pa Presidentin Lukashenko. Një vështrim në hartë tregon...

Kundërzbulimi amerikan: Rusia, Kina, Irani po përpiqen të influencojnë zgjedhjet

Drejtori amerikan i kundërzbulimit ka shprehur shqetësim për ndërhyrje nga Kina, Rusia dhe Irani në zgjedhjet e 2020s. Zbulimi amerikan arrin në përfundimin se Kina...

Të fundit

Pandemia ‘ripushton’ Italinë, mbi 21 mijë raste në 24 orë

Vala e dytë e pandemisë Covid-19 ka ‘ripushtuar’ Italinë. Gjatë 24 orëve të fundit, vendi fqinj ka regjistruar 21,273 raste të reja dhe 128 viktima. Me...

Shefi i stafit me Covid, testohet nënpresidenti i SHBA-ve

Një ndihmësi i ngushtë i Nënpresidentit Mike Pence ka rezultuar pozitiv me COVID-19, njoftoi një zëdhënës i zyrës të shtunën vonë në mbrëmje. "Sot Marc...

Propozimi i nënkryetarit të LDK: President i Kosovës duhet të jetë Isa Mustafa

Nënkryetari i LDK, Lutfi Haziri ka propozuar personalisht që President i Kosovës të jetë Isa Mustafa. Ai konfirmon se deri më tani nuk ka pasur...

Vala e dytë e pandemisë, Spanja në shtetrrethim

Spanja ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme kombëtare dhe ka vendosur një shtetrrethim gjatë natës në një përpjekje për të ndihmuar në kontrollin e...

Beteja Presidenciale për kushtetutshmerinë e zgjedhjeve

Nga Artan Hoxha Presidenti Ilir Meta nisi betejën e radhës kundër Qeverisë së Rilindjes. Kësaj here kundër shkeljes së Kushtetutës me ndryshimet e bëra në...