E shtunë, 4 Korrik, 2020
23 C
Tirana

Etiketa

reforma

BE do ta mbështesë Kosovën në reforma dhe në rimëkëmbjen paspandemike

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha se BE-ja do ta mbështesë Kosovën në reformat e nevojshme në rrugën e saj drejt...

Diskutimet për reformën, çfarë propozon PD për qeverinë kujdestare

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore është mbledhur këtë të dielë në orën 19:00, në atë që është cilësuar si data e fundit e saj. Palët...

Mbyllet mbledhja për reformën zgjedhore, palët bien dakord për 3 pika

Përfaqësuesi i PS-së në tryezën e Reformës Zgjedhore, Damian Gjiknuri deklaroi se është arritur dakordësia mes palëve politike për disa çështje të rëndësishme. Palët kanë...

Reforma në Drejtësi/ Yuri Kim: Të vazhdojë përpara pa marrë parsysh pengesat

Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim ka zhvilluar takime me Komisionerët Publikë dhe me përfaqësues të Dhomës së Posaçme të Apelit lidhur me reformën në...

Marrëveshje pas krahëve për Reformën në Drejtësi? Rama i përgjigjet ambasadores amerikane

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë është shfaqur e shqetësuar në lidhje me zërat se mund të ketë një marrëveshje pas krahëve mes politikanëve për...

A po bie besimi i shoqërisë shqiptare te Reforma në Drejtësi

Na duhet të theksojmë se Reforma në Drejtësi nuk është një temë apo një objekt popullor; ajo është një moment profesional dhe njëherësh edhe...

1880/ L’Univers: Reformat e kërkuara nga shqiptarët tek Sulltani

Nga Aurenc Bebja “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me reformat e kërkuara asokohe nga...

Reforma Zgjedhore/ A do riciklohet sërish e njëjta politikë

Nga Ben Andoni Pothuaj janë harruar hapat dhe ai tension që shoqëroi uljen në tryezën e reformës zgjedhore të strukturave kryesore politike, që do të...

“Jemi për një sistem gjyqësor transparent”/Soreca: Ta bëjmë më efikas sistemin

Ambasadori i BE-së, Luigi Soreca ka folur rreth rolit të Prokurorit të Përgjithshëm në sistemin e drejtësisë. Gjatë fjalës së tij në konferencën “Sfidat e...

Reforma Zgjedhore/ Hajdari: Shqiptarët të vendosin me referendum për listat

Deputetja Rudina Hajdari ka folur në lidhje me rëndësinë që ka reforma e zgjedhore sa i përket numërimit të saktë të votave të shqiptarëve. Gjatë...

Të fundit

Peshku i zgjedhjeve në det, listat e deputetëve në zjarr

Nga Alfred Peza Nuk ka stinë tjetër që mund ti shkonte më mirë shprehjes së njohur popullore, me peshqit në det dhe tiganët në zjarr,...

Mbyllja e kufijve/ Manastirliu tregon se kur do ta bëjë BE vlerësimin tjetër

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka komentuar vendimin e BE-së për të mos hapur kufijtë me Shqipërinë. E ftuar në emisionin “Java”...

Katër deputetë kosovarë rezultojnë pozitiv me koronavirus

Mediat kosovare raportojnë se katër deputetë të Kuvendit të Kosovës kanë rezultuar pozitiv me koronavirus. Sipas Gazetës Express, bëhet fjalë për 4 deputetë nga radhët...

A mund t’i shtyjë Rama zgjedhjet duke përdorur pandeminë? Përgjigjet Basha

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, shprehet i prerë se zgjedhjet e ardhshme nuk do të shtyhen. I ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, Basha...

Nuk dogjën mandatet/ Basha: Ja çfarë u ofroi Rama deputetëve të opozitës së re

Kreu i PD-së, Lulzim Basha shprehet se shumica prej deputetëve të opozitës së re kanë bërë pazare me kryeministrin Rama. I ftuar në emisionin “Zonë...