E enjte, 29 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Balla paralajmëron: Nga Rama te ministrat dhe deputetët, llogari për çdo ankesë para njerëzve

Kreu i grupit parlamentarë në fjalën e tij në Asamblenë Kombëtarë të PS, dha disa detaje që kanë të bëjnë mevijimësinë e kësaj mbledhjeve. Theksin Balla e vuri tek për fushatën e llogaridhënies para njerëzve në të cilën do të përfshihen të gjithë, nga kryeministri te ministrat, deputetet dhe vendorët në bashki, apo grupe këshilltarësh.

“Nga 1 maji-30 qershor, në procesin llogaridhënies në 12 qarqe do të përfshihen të gjithë, nga kryeministri te ministrat dhe deputetet. Kontrata e besimit e konkretizuar në marrëveshjen mes meje dhe cdo ministër ka synuar garantimin e bashkëpunimit mes palëve. Si do zhvillohet procesi i llogaridhënies, historia që jepet llogari vetëm kur ka zgjedhje i përket së shkuarës, kjo histori do ndryshojë dita ditës, për ne llogaridhënie publike është institucion. Në zgjedhjet lokale 2019 do kemi vetëm një koalicion, qytetarët, përballë politikanët që duan interesat e tyre. Përballë do kemi ata që e duan politikën si armë për të ruajtur privilegjet e tyre. Detyra jonë është sot që banorëve të çdo komuniteti, njerëzve ti japim mundësi për te qenë pjesë e analizës 6 mujore të qeverisjes sonë, por edhe asaj vendore. Publiku duhet të dijë çdo projekt, nga rrugët te shkollat, impiantet e me radhë., pjesë e këtij procesi duhet të jetë komunikimi publik i gjithckaje që bëjmë në këtë kohë që kemi përpara”- tha ai.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

NSA: Rindezja e shpeshtë e telefonit mund të pengojë hakerët

Në një kohë kur është përhapur gjerësisht pasiguria dixhitale, rezulton se mënyra më e vjetër dhe më e thjeshtë e riparimit të kompjuterit, fikja...

Britania heq karantinën për të vaksinuarit nga SHBA-ja dhe BE-ja

Udhëtarët e vaksinuar plotësisht nga Shtetet e Bashkuara dhe pjesa më e madhe e Evropës, do të mund të hyjnë në Britani të Madhe...

Gjermania pro liberalizimit të vizave për shtetasit e Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim sekretarin e Shtetit në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Miguel Berger. Presidentja Osmani ka shprehur...

Çelsi ofron 175 milion euro, Dortmund merr vendimin për Halandin

Erling Haaland është në qendër të merkatos. Për lojtarin norvegjez interesohen Chelsea dhe Juventus, ndërsa Real Madrid duket se është tërhequr nga gara. Kampionët e...

Raporti OSBE/ODIHR si shoshë për humbjen e opozitës

Nga Alfred Peza Raporti përfundimtar i misionit të vëzhguesve ndërkombëtare të OSBE/ ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri, po përdoret si flakë kashte...