E premte, 30 Korrik, 2021
36.5 C
Tirana

“Një opozitë që nuk të sfidon në intelekt por fizikisht”, shpërthen Rama ndaj opozitës

Kryeministri  Edi Rama ka marrë fjalën në Asamblenë Kombëtare te PS, të ditës së sotme pas prezantimit te ministrave  ku ka folur ashpër për opozitën, duke u shprehur se sot ne qeverisëm pa opozitë.

“Jo të gjitha gjërat nuk janë në rregull. Sikundër u nënvizua nga ministrat që bënë paraqitjen e punëve kemi bërë shumë, por nuk jetojmë në një guaskë të shkëputur nga realitet dhe jemi të kërcënuar seriozisht na rreziku që të perceptohemi si të tillë, njerëzit nuk hanë sofra, nuk e mbushin tavolinë e bukës me statistika, nuk i veshin fëmijët me suksese dhe në fund të muajit nuk llogarisin këto dhe rezultatet tonë por shohin ekonominë e tyre”- tha Rama.

Rama nuk ka lëne pa shigjetuar opozitën. “Një opozitë që nuk të sfidon në intelekt por fizikisht, është një hata e madhe përsa i përket nevojës që ka çdo qeveri në botë që të jetë e sfiduar në intelekt. Një opozitë që shkon në parlament si në tapet mundje, është një hata e madhe. Ne gjendemi në kushtet që duhet të përfshihemi në një sport, që nuk ka lidhje me politikën por as me sportet”- tha ai.

Sipas kryeministrit, “Këtu u thanë gjëra të vërteta, por ne tani e kemi të nevojshme që të hyjmë në një fushatë të mirëfilltë. Me angazhimin maksimal të të gjitha forcave tona që nga kryesia e PS, qeverisë, asamblesë kombëtare për të shkuar fshat më fshat dhe për të folur me njerëzit për atë që njerëzit presin prej nesh”.

Duke vënë përballë dy pushtetet në qeverisje, Rama ka lëshuar akuza të forta ndaj të djathtës.

“Kur qeveris e djathta mjafton të mos hanë kokrrën e plumbit në protestë, ndërkohë që nga ne njerëzit nuk kënaqen që nuk i vrasim rrugëve, që nuk i dhunojmë verbalisht, por edhe fizikisht, që nuk i trajtojmë si lecka kur vjen puna për të vlerësuar meritat e tyre, kërkojnë shumë më tepër se ne jemi një forcë e të ardhmes, ata janë e së shkuarës”- tha Rama.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Aleanca e shëmtuar e Ramës me Vuçiç kundër Kurtit

Nga Blendi Kajsiu (*Ky artikull është ekskluzivisht për “Panorama.al’.) Kritika që Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama nga Shkupi i bëri Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, në krah...

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit padit Ministren e Kulturës

Pas refuzimit për t'i pritur në zyrë dhe për mos zbatim të vendimit të Gjykatës Kushtetuese për Teatrin Kombëtar, Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit...

Chelsea shijon golat e tij, Armando Broja gati për sfidat e shtatorit

Edicioni i ri futbollistik ende nuk ka nisur për lojtarët e Kombëtares shqiptare, e megjithatë, ato po tregojnë një paraqitje të mirë në minutat...

Brazil/ Rio De Janeiro vaksinon banorët e getos si pjesë e një programi pilot

Mijëra banorë të një lagjeje të varfër në qytetin brazilian të Rio de Janeiros duhet të vaksinohen kundër koronavirusit në një projekt pilot. Projekti do...

Italia lehtëson masat për shqiptarët, me detyrim karantinimi 5 ditor

Të gjithë personat që do të udhëtojnë drejt Italisë, nga sot do të kalojnë duke zbatuar rregullat e reja. Ministri i Shëndetësisë i vendit...