E martë, 26 Maj, 2020
19 C
Tirana

Etiketa

rajon

Paketa ndihmëse e Qeverisë shqiptare, më e madhja në rajon (përjashto Serbinë)

Nga Klodian Tomorri Me prezantimin e paketës së dytë të masave ekonomike për pandeminë llogaritë janë si më poshtë: Mbi 61 mijë të punësuar dhe vetëpunësuar...

Testet për koronavirusin/Rama publikon grafikun: Ja e sata renditet Shqipëria në rajon

Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot një grafik me shifrat e testeve për koronavirus që janë bërë në rajon. Sipas grafikut të publikuar nga kreu...

BE-ja do të ndihmojë Ballkanin Perëndimor në luftimin e koronavirusit

Komisioneri për Zgjerimin e Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, gjatë një bisede me kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor, shprehu gatishmërinë e institucioneve evropiane për...

Koronavirusi, Italia në rrethim

Italia ёshtё nё Evropё vendi mё i rrezikuar nga Koronavirusi, ndaj qeveria italiane ka ndёrmarrё masa drastike. Në disa zona jeta publike gati është...

Negociatat/ BE publikon në shkurt rregullat e reja të anëtarësimit

Është shtyrë për në muajin shkurt publikimi i një metodologjie të re të Komisionit Evropian, e cila ka për qëllim të ndryshojë mënyrën e...

Serbët akuzohen për “kërcënim të paqes” në Malin e Zi dhe rajon

Dhjetëra zyrtarë dhe ish-zyrtarë të mirënjohur, akademikë dhe figura të kulturës në Ballkan, i janë bashkuar një peticioni online, duke paralajmëruar për “kërcënim të...

Gramoz Ruçi: Ja çfarë e bën rajonin tonë më të dobët dhe më të thyeshëm

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi ka folur sërish për qëndrimin e Bashkimit Europian në raport me zgjerimin me vendet e Ballkanit Perëndimor. Ruçi ishte i...

Harta e Eurostat, Shqipëria dhe rajonet e saj janë më të varfrat e Europës

Shqipëria me të treja rajonet e saj  (veri, qendër, jug) renditet më e varfra në Evropë sipas një krahasimi që bëri Eurostat për të...

Shqipëria më e shtrenjta në rajon, shqiptarët më të varfër

Shqipëria dhe Mali i Zi kanë kostot e jetesës më të larta në rajon. Të dhënat për 6 muajt e parë të vitit 2019...

Shqiptarët janë “kampionë” në rajon për një veprim aspak të këndshëm

Gjysma e shqiptarëve që përfundojnë në spitalet apo qendrat shëndetësore të vendit paguajnë ryshfet për të marrë shërbimin shëndetësor. Përfundimi ka ardhur nga barometri...

Të fundit

Lëvizja Vetëvendosje kërkon mbajtjen e zgjedhjeve në Podujevë

Lëvizja Vetëvendosje ka njoftuar të martën se kryetari i Qendrës së saj në Podujevë, Bajram Ajeti ka dorëzuar në Komisionin Qendror Zgjedhor (KQZ) kërkesën...

‘Aman sa turp, ma jep atë gjobën e të iki’, konkurrentja e ‘Përputhen’ përplaset me policinë

Në studion e “Shqipëria Live” në Top Channel, ishte e ftuar protagonistja e rubrikës "Përputhen”, Margaret. Modelja ka patur një incident me blutë e...

Kur “Othello” i Shekspirit do të shfaqej për herë të parë në Teatrin Kombëtar

Nga Aurenc Bebja “Paris-presse” ka botuar, të shtunën e 20 dhjetorit 1952, në faqen n°7, një shkrim në lidhje me shfaqjen “Othello” të Shekspirit në...

AKU inspekton 484 biznese, gjobiten 2 prej tyre

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ditën e sotme ka kryer 484 inspektime të bizneseve ushqimore dhe ka gjobitur 2 prej tyre. Raportohet se bizneset e gjobitura...

Meta, Basha e Rama ‘ulen’ së bashku për birra (FOTO)

Bizneset çdo ditë e më shumë po ankohen për pasojat që ka lënë pandemia. Fundjavat janë gjithmonë të bllokuara, duke ndikuar gjithmonë e më...
WhatsApp KONTAKTO TT