E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Presidenti malazez, Gjukanoviç: Po kthehet ideja e ‘Serbisë së Madhe’

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviç beson se Serbia është kthyer në politikën e saj të viteve ’90.

Sipas tij, Serbia po rrezikon sovranitetin e vendeve fqinje me idenë e saj për një “Serbi të re të Madhe”.

“Duke pretenduar mbrojtjen e të drejtave të serbëve të rrezikuar në rajon, Serbia në të vërtetë po e rrezikon sovranitetin e vendeve fqinje dhe duke shpallur në mënyrë të qartë, por në dukje duke kamufluar idenë e saj për një Serbi të Madhe të re”, tha Gjukanoviç për agjencinë e lajmeve “Beta”.

Presidenti malazez ka folur edhe për marrëdhëniet e tij me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiç. Gjukanoviç tha se ai nuk ka asnjë komunikim me Vuçiçin, e as ndonjë marrëdhënie biznesi.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...