E diel, 12 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Etiketa

pse

Pse Shqipëria njihet nga të huajt si “Albania”

“Albania’ u popullarizua nga Anna Komnena (1083-1146), bija e perandorit bizantin Aleks i parë, e cila shkroi në historinë e saj të famshme Alekseida,...

Përse koronavirusi u përhap kaq shpejt në Italinë e Veriut

Në vetëm pak ditë, numri i të prekurve me koronavirus në Itali ka arritur në 152 raste (sipas përditësimeve të orëve fundit), më shumë...

Pse koha nuk i shëron të gjitha plagët

Nga Marie Lundorff “The Week” Është një fakt tragjik i jetës, që shumica prej nesh do të përjetojë një ditë humbjen e një njeriu të...

Ja pse BE po e humbet Ballkanin nga tentativat ruse, kineze dhe turke

Me “lodhjen nga zgjerimi“, BE po humbet mjaft nga influenca e saj në rajonin e Ballkanit. Aktorë të tjerë duan t‘i joshin këto vende,...

“Pse vuan Rama/ Ai ka gjithçka”

Nga Artur Zheji Në daljet më të fundit të Kryeministrit, është vënë re një mplakje e parakohshme e tij. Portreti, sytë e rraskapitur, goja që...

Intervista/ Rrahman Parllaku: Ja katër kriminelët e Shqipërisë, pse s’e vramë Enverin

Gjeneral, Rrahman Parllaku i cili rreth një mua më parë mbushi 100-vjeç, në një intervistë për gazetarin Roland Qafoku në emisionin “Debati në Channel...

Pse ISIS nuk është mposhtur ende

“Bloombergview” Çlirimi muajin e kaluar i pjesës së fundit të territorit që dikur përbënte Shtetin Islamik, është i denjë për t’u festuar. Lufta për ta...

Ish-ministrja Tahiri tregon për herë të parë se përse nuk u martua

Ish-ministrja e Integrimit, Edita Tahiri ka folur për herë të parë për publikun shqiptar, ku ka treguar edhe të pathënat nga jeta e saj...

Dy të vrarë dhe një i plagosur, pse policia nuk ka prova për atentatit ndaj “Çipurit”

Nga një atentat i bërë dy dit më parë në Vlorë kanë mbetur të vdekur dy persona, ndërsa një i tretë ka mbetur i...

“Tirana nuk harron”, Veliaj pas protestës: Po pse o pse? Çfarë ju beri pema?

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj u ka kërkuar protestuesve që të shmangin aktet vandale, pasi kryeqyteti nuk harron. Pas protestës së sotme, ajo...

Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...