E mërkurë, 21 Tetor, 2020
8 C
Tirana

Etiketa

presion

Trump presion autoriteteve për zhvillimin e vaksinës para zgjedhjeve

Presidenti amerikan, Donald Trump, po ushtron vazhdimisht presion mbi autoritetet për zhvillimin dhe miratimin e një vaksinë kundër koronavirusit. “Dikush ose kushdo në FDA po...

Pandemia ka shkaktuar presion psikologjik tek gazetarët

Raportimi mbi pandeminë e koronavirusit ka shkaktuar ankth dhe depresion tek gazetarët sipas rezultateve të një studimi mbi gjendjen aktuale të mirëqenies emocionale të...

Trump u bën presion guvernatorëve të rihapin shkollat

Megjithë një rritje së fundmi të numrit të të prekurve nga koronavirusi, të martën në aktivitete të ndryshme në Shtëpinë e Bardhë zyrtarët e...

“Pa presion të jashtëm, nuk arrihen dot marrëveshje në vendet e Ballkanit Perëndimor”

Valeska Esch, zëvendësdrejtoreshë e Institutit Aspen në Gjermani, komenton për DW gjendjen aktuale në Kosovë dhe pritshmëritë e saj nga qeveria Hoti. Deutsche Welle: Kosova...

“Meta është nën panik”/ Ngjela: Ndihet i kërcënuar nga politika amerikane

Avokati i njohur Spartak Ngjela shprehet se presidenti Meta është nën panik. Përmes një postimi në Facebook, Ngjela sqaron se ky panik i presidentit...

Haradinaj: SHBA-ja duhet t’i bëjë presion Serbisë për të njohur Kosovën

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka deklaruar se SHBA-ja duhet që t’i bëjë presion Serbisë për të njohur Kosovën. “Tashmë është një traditë e komunikimit...

Emigracioni, presion për rritjen e pagave

Përdorimi i pagës së lartë si një instrument për të mbajtur stabël forcën e punës dhe për rrjedhojë, frenimin e emigracionit, nuk mund të...

BSH: Parashikohen rritje të pagave nga presionet e mungesës së fuqisë punëtore

Pagat në ekonomi pritet të rriten me ritme më të përshpejtuara vitet në vijim për shkak të ndryshimeve strukturore në tregun e punës.  Kërkesa...

Minishengeni ballkanik, Brahimllari: Thikë pas shpine për Kosovën

Ish-deputeti i LSI-së, Endrit Brahimllari, e ka cilësuar takimin e sotëm mes kryeministrit Rama dhe liderëve të Ballkanit, si një thikë pas shpine për...

Ish-ambasadorja amerikane në Ukrainë: Shkarkimi im u bë nën presion

Ish-ambasadorja amerikane në Ukrainë Marie Yovanovitch u tha ligjvënësve të premten se Presidenti Donald Trump i ka bërë presion Departamentit të Shtetit për largimin...

Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...