E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

Pandemia ka shkaktuar presion psikologjik tek gazetarët

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

Raportimi mbi pandeminë e koronavirusit ka shkaktuar ankth dhe depresion tek gazetarët sipas rezultateve të një studimi mbi gjendjen aktuale të mirëqenies emocionale të gazetarëve.

Studimi tregon se raportimi i lajmeve për Covid-19, ka shkaktuar te gazetarët stres, ankth dhe depresion, madje kjo ka ndodhur edhe me gazetarët me përvojë të gjatë pune.

Studimi përfshiu 73 gazetarë të cilët u pyetën rreth punës së tyre dhe gjendjes emocionale. Anketa me gazetarët u zhvillua në qershor 2020, periudhë ku pothuajse të gjitha vendet u prekën nga Covid-19.

Të gjithë gazetarët e marrë në pyetje kanë punuar me histori që lidhen direkt me pandeminë.

Rezultatet paraprake të studimit tregojnë se rreth 70% e gazetarëve vuajnë nga disa nivele shqetësimesh psikologjike, konkretisht 26% kanë ankth klinik i shoqëruar me simptoma shqetësimi, pagjumësie, lodhje dhe përqendrim i dobët.

Rreth 11% të gazetarëve të pyetur shfaqën simptomat e stresit post-traumatik që përfshin kujtime të një ngjarjeje traumatike të lidhur me Covid-19, ndjenjë faji, frikë, tmerr, turp, zemërim etj.

Rezultatet paraprake të këtij studimi tregojnë se gazetarët punojnë në një presion shumë të lartë në mënyrë që mediat dhe të tjerët të dinë si t’i përgjigjen problemeve që ne kemi identifikuar.

Vetëm 4 përqind e të anketuarve ishin gazetarë të specializuar për shëndetin, por tani 74 përqind kanë deklaruar se raportojnë për çështje që lidhen me pandeminë.

Lexo edhe :   Edi Manushi flet pasi u infektua me Covid-19 (VIDEO)

Në shumë vende gazetarët thonë se kanë frikë se nuk janë në gjendje të bëjnë punën e tyre si duhet, në mungesë të një informacioni të besueshëm. Një i anketuar deklaroi: “Jam më i stresuar sepse nuk jam në gjendje ta mbuloj përhapjen e koronavirusit në vendin tim siç kanë bërë vendet e tjera në perëndim”.

Lexo edhe :   Sa i ngjashëm është Covid-19 me të ftohurën e zakonshme?

Modelet e punës gjithashtu kanë ndryshuar. Gjashtëdhjetë përqind raportojnë se punojnë orë më të tej zgjatura që nga pandemia.

Mosha mesatare e të anketuarve është 41 vjeç. 55 përqind kanë fëmijë dhe 58 përqind janë gra.

Analizat paraprake sugjerojnë se shqetësimi psikologjik lidhet ndjeshëm me mungesën e këshillimit, kështu që ata gazetarë që nuk morën këshillim që nga fillimi i pandemisë vuajnë më tepër pasojat psikologjike.

“Këto janë rezultatet paraprake dhe puna vazhdon. Arsyet dhe zgjidhjet e mundshme do të diskutohen në analizat e mëvonshme dhe në botimet vijuese”, thonë studiuesit, shkruan “abcnews.al”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vetëdeklarimi i pasurisë/ OFL ”troket” në Kukës, Berat dhe Dibër

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020. Në kuadër të zbatimit...

Vjosa Osmani do të shfuqizojë vendime të ish-presidentit Thaçi

Ushtruesja e detyrës së presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani tha të mërkurën se do të shfuqizojë të gjitha dekretet e ish-presidentit të Kosovës, Hashim...

Vasili: Qeveria ka marrë masa të gabuara, nga 27 raste shkuam në 835

Presidenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi një takim online me disa mjekë lidhur me situatën e pandemisë në vend. Gjatë fjalës së tij, mjeku Petrit...

Nesër mot me diell, temperatura maksimale deri 19 gradë

Ditë e bukur me diell mbizotëroi në vend, por dhe me mjegull të mëngjesit përgjatë luginave. Ditën e enjte moti parashikohet i kthjellët me vranësira...

Kosovë, mbi 700 raste të reja me Covid-19

Në Kosovë situata epidemiologjike vazhdon të mos ketë ndryshime, pasi autoritetet regjistrojnë me qindra raste të të infektuarve në baza ditore. Të mërkurën Instituti Kombëtar...