E mërkurë, 12 Gusht, 2020
31 C
Tirana

Sëmundja e rrallë i mori jetën/ “Fundjavë Ndryshe” plotëson amanetin e Elonës

Më të lexuarat

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

“U kthye nga një ferr plehrash në destinacion turistik”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje në rrjetin social Facebook. Në videon në fjalë shfaqet Belshi, ndërsa...

Policia e Tiranës arreston 5 persona, ja për çfarë akuzohen

Policia e Tiranës njofton se së fundmi 5 persona kanë përfunduar në pranga. Bëhet fjalë për dy shtetas të cilët ishin shpallur në kërkim kombëtar...

“Pse or pse t’kem frikë”, Meta: Vargjet e Havzni Nelës edhe sot gjëmojnë

Presidenti Ilir Meta përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka ndarë me ndjekësit vargjet e poezisë së Havzni Nelës, që sipas tij edhe...

Sërish rekord rastesh të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 3 persona nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot...

Putin: Kemi vaksinën e parë ndaj koronavirusit, e kam injektuar tek vajza ime

Presidenti rus, Vladimir Putin, pohoi sot se Rusia e ka gati vaksinën ndaj koronavirusit. Në një deklaratë për mediat, Putin tha se ai e...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

Truproja i kreut të Kuvendit fotografohet duke qëlluar ndaj protestuesve në Liban

Truproja një prej zyrtarëve më të lartë libanez, Nabih Berri, është fotografuar duke qëlluar me armë zjarri ndaj protestuesve gjatë fundjavës. Truproja i lidhur me...

Bilanci/ Bie numri i rasteve të reja dhe viktimave në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit ka humbur jetën 1 person nga koronavirusi në vend. Nuk e ka...

Tensionohet situata mes dy vendeve/ Roja bregdetare greke qëllon drejt jahtit turk

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Kanë kaluar 11 muaj nga ndarja e jetës së Elona Kuburja, 13-vjeçares e cila preku zemrat e gjithë shqiptarëve.

E reja vuante nga një sëmundje e rëndë, e prekur që në lindje. Në gusht të vitit të kaluar fondacioni “Fundjavë Ndryshe” bëri thirrjen për ndihmë në mënyrë që Elona të kurohej jashtë shtetit. Në një kohë rekord u arrit dërgimi i saj në Turqi. Por, me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor Elona nuk arriti dot të mposhtë sëmundjen.

Edhe pse ishte në luftë për jetën, Elona ishte një vajzë plot me dëshira. Kështu e kujton edhe drejtuesi i “Fundjavë Ndryshe”, Arbër Hajdari.

“… Atë ditë hyra në reanimacion, ku mundohesha t’i jepja vajzës shpresë. E pyeta se çfarë dëshirash kishte.

Ajo mu përgjigj: Dua të kem një dhomë prej vërteti, pasi shtëpia jonë është e shkatërruar! Pa u menduar gjatë, i premtova Elonës se do të bënim të pamundurën për t’i realizuar dëshirën!”.

Kushtet ekonomike të familjes Kuburja ia vështirësonin edhe më tepër mundësinë e kurimit të vajzës së tyre. Për këtë arsye edhe prindërit kishin vënë çdo gjë në shitje, madje dhe shtëpinë e vjetër, për të shëruar vajzën.

Veç dhimbjes së fortë për mungesën e Elonës, ata përballeshin me një tjetër shqetësim. Tërmeti i 26 nëntorit bëri që shtëpia e tyre të shkatërrohej plotësisht, duke i lënë dy prindërit dhe 3 vajzat e vogla në qiell të hapur.

Por, tani ky makth ka marr fund. Nëpërmjet një postimi në rrjete sociale, Hajdari bën me dije se premtimi i bërë ndaj Elonës u përmbush. Familjes Kuburja iu mundësua një shtëpi e re, po ashtu fondacioni do të vazhdojë me mbështetjen e çdo nevojë të tyre.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ishin fshehur në Shqipëri, ekstradohen 9 persona drejt Italisë

Nëntë persona të kërkuar që janë arrestuar në Shqipëri janë ekstraduar ditën e sotme në Itali. Sipas policisë, të ekstraduarit janë shtetas shqiptar nga mosha...

“Virusi nuk shfaqet me shenja që vihen re”, Skënder Brataj bën apelin e fortë

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, ka postuar disa fotografi për të treguar rëndësinë që ka respektimi i masave për të frenuar përhapjen e...

Meta: Këshilli Rajonal i Abrucos votoi sot njohjen e arbërishtes si gjuhë zyrtare

Presidenti Ilir Meta bën me dije se Këshilli Rajonal i Abrucos ka votuar sot për njohjen e arbërishtes si gjuhë zyrtare të pakicave në...

Pandemia/ Del rezultati i testit të fundit për Erion Veliajn

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, është shëruar nga koronavirusi. Lajmin e ka bërë vetë të ditur Veliaj, përmes një postimi në rrjetet sociale. “Pas dy...

Sërish rekord rastesh të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 3 persona nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot...