E enjte, 28 Tetor, 2021
6.5 C
Tirana

Etiketa

president

Sulmohet me thikë në xhami, Presidenti i Malit: Janë gjëra që ndodhin

Presidenti i përkohshëm i Malit, Assimi Goita është sulmuar me thikë pas lutjeve të Kurban Bajramit në Xhaminë e Madhe në kryeqytetin, Bamako. Lajmi...

Siria e goditur nga lufta, Bashar al-Assad betohet për mandatin e 4-ët

Presidenti sirian Bashar al-Assad ka bërë betimin për një mandat të katërt shtatë-vjeçar në vendin e shkatërruar nga lufta, pasi fitoi më shumë se...

Ekzekutohet brenda rezidencës private presidenti i Haitit

Presidenti i Haitit, Jovenel Moïse është vrarë në një sulm në rezidencën e tij private. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri i vendit...

Po udhëtonte me helikopter, të shtëna me armë ndaj Presidentit të Kolumbisë

Një sulm me breshëri armësh ka ndodhur ndaj Presidentit të Kolumbisë Ivan Duque, teks apo udhëtonte me helikopter pranë kufirit me Venezuelën. Pamjet e...

Iran/ Nesër gjedhjet presidenciale, vendimtare për marrëdhënien me perëndimin

Marrëveshja e lëkundur bërthamore e Iranit me fuqitë botërore është në lojë teksa vendi përgatitet të votojë të premten për një president të ri...

Pesë incidentet e bujshme midis politikanëve dhe njerëzve të thjeshtë

Nga Ana Fota “Politico.eu” Nuk ju pëlqen një politikan? Atëherë duhet ta votoni kundër ditën e zgjedhjeve, ose nëse nuk mund të prisni kaq gjatë,...

Izrael/ Herzog zgjidhet President i ri i vendit, bir i ish-Presidentit të 6-të

Isaac Herzog u zgjodh presidenti i njëmbëdhjetë i Izraelit, me 87 vota nga 120 në Knesset, parlamenti izraelit. Herzog do të pasojë Reuven Rivlin kur...

Siri: Bashar al-Asad mbetet në pushtet për një kohë të pacaktuar

Më 26 maj, sirianët do të zgjedhin një president, në mes të krizës ekonomike dhe pandemisë Corona. Fituesi tashmë është përcaktuar: Bashar al-Asad. Sundimi...

Meta: Ftoj dhe kryeministrin të më ndjekë ‘live’, nëse nuk ka takime me bandat

Ilir Meta: “Të dashur qytetarë, Ju ftoj të gjithëve të më ndiqni pas pak, në ora 10:45, në një konferencë të jashtëzakonshme me gazetarët. E ftoj edhe...

Luftoi me rebelët, humb jetën në fushën e betejës Presidenti i Çadit

Presidenti veteran i Çadit, Idriss Déby ka ndërruar jetë në moshën 68-vjeçare, ka thënë radio kombëtare në shtetin afrikan qendror. Një deklaratë nga ushtria tha...

Të fundit

Të gjithë kanë Covid!, po ku shkuan fjalët e Helena Kadaresë!?

Nga: Frrok Çupi Para tre ditësh, Helena Kadare, kur s’ka dalë në publik prej vitesh, doli dhe lëshoi një lutje për rininë. “Ne të rriturit...

Bëri simbolin e shqiponjës dykrenare, Miss Serbia lë garën

Bërja e shqiponjës dy krenare nga Miss Serbia, Valentina Petrovic, ka tërbuar mediat serbe. Bukuroshja ka bërë shqiponjën, teksa ka pozuar me Miss Kosovën...

Zi në Ministrinë e Kulturës, ndërron jetë regjisorja e njohur

Një lajm tragjik ka ardhur sot nga Kosova, ku regjisorja e njohur Burbuqe Berisha, ka ndërruar jetë në ambientet e Ministrisë së Kulturës. Figura...

Një Kastriot i panjohur nga Dalmacia

Nga: Pëllumb Xhufi Emri dhe fama e Gjergj Kastriot Skënderbeut, e kthyen heroin në një referencë historike dhe element identifikimi kombëtar e kulturor për shqiptarët...

“Do shpërndajmë 1050 shtëpi”, Ahmetaj zbulon vendimin e qeverisë

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj, ka zbuluar vendimin e qeverisë për Rindërtimin, ku në dy vjetorin e tërmetit do të shpërndahen 1050 shtëpi. Ahmetaj ka hedhur...