E mërkurë, 19 Maj, 2021
12.5 C
Tirana

Etiketa

Perendimi

Mediat sociale si një armë e përparuar e Perëndimit

burimi: https://www.dailysabah.com/opinion/op-ed/social-media-is-an-advanced-weapon-for-the-west Nga Basel Haj Jasem “Daily Sabah” Aktualisht jemi dëshmitarë të një përshkallëzimi të rrezikshëm të tensioneve në kufirin Ukrainë-Rusi dhe rreth Gadishullit të Krimesë,...

Pse Perëndimi nuk e mbështet Republikën Çeke në përballje me Rusinë?

burimi: https://www.spectator.co.uk/article/why-isn-t-the-west-standing-up-for-the-czech-republic- Nga Tim Ogden & Vazha Tavberidze “Spectator” Zbulimi nga shërbimet e inteligjencës çeke se shpërthimi në një depo municionesh dhe armësh në vitin 2014, që...

Çfarë mund të mësojë Perëndimi nga Aleksei Navalni

Nga Jeremy Cliffe “New Statesman” Kur Aleksei Navalni u rikthye në Rusi në janar të këtij viti, ai dukej se ishte shumë i ndërgjegjshëm për...

Pothuajse një tjetër “Vietnam”:Tërheqja nga Afganistani, dështimi i perëndimit

Nga Carlo Panella “Linkiesta”   Një dështim. Nuk ka fjalë tjetër për të përcaktuar rezultatin e 20 viteve ndërhyrje ushtarake së NATO-s në Afganistan, e cila...

Teoria e elitave: Turqia dhe Perëndimi

Nga: Hakki Alcal “Daily Sabah” Poeti i famshëm turk Atila Ilhan ishte një i majtë dhe mendimtar i jashtëzakonshëm. Ai la mbresa shumë të forta...

Kosova i bashkohet Perëndimit në sanksionet ndaj zyrtarëve kinezë

Qeveria e Kosovës ka sanksionuar katër zyrtarë të lartë dhe një entiteti kinez lidhur me shkeljet e të drejtave të njeriut ndaj pakicave etnike...

Historia do ta gjykojë ashpër tradhtinë që Perëndimi i ka bërë Sirisë

Nga Dominique Moisi “World Crunch’ Ndërsa këtë muaj shënojmë përvjetorin e 10-të të trishtuar të fillimit të luftës civile në Siri, menjëherë të vjen në...

Perëndimi duhet ta ndihmojë Turqinë, që t’i japë fund luftës civile në Siri

Nga: Rexhep Tajip Erdogan “Bloomberg” Rreth një vit më parë, ushtria turke goditi pozicionet e regjimit sirian, për të ndaluar sulmin tij të fundit mbi...

Këndvështrimi surreal i Perëndimit mbi Erdoganin dhe neo-otomanizmin

Nga: Merve Sebnem Oruç “Daily Sabah” Për gati një dekadë, presidenti Rexhep Taip Erdogan është akuzuar se po përpiqet të ringjallë pretendimet e Perandorisë Osmane,...

Erdogani duhet të zgjedhë njëherë e mirë midis Perëndimit dhe Lindjes

Nga: Metin Gurcan “Al Monitor” Në një hark kohor 5-ditor gjatë javës së kaluar, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan dha dy mesazhe diametralisht të kundërta...

Të fundit

Ukraina shkarkon ministrin e tretë të Shëndetësisë, shkak pandemia

Parlamenti i Ukrainës votoi për shkarkimin e ministrit të Shëndetësisë, Maksym Stepanov, për shkak të trajtimit të pandemisë së koronavirusit. Ligjvënësit votuan me 292 vota...

A ka konflikte me Metën? Kim: Kam diskutuar me Uashingtonin

Fushata elektorale e zgjedhjeve të 25 prillit, rriti tensionet midis partive politike, por jo vetëm. Presidenti i Republikës, Ilir Meta pati një përplasje në...

Hajdari: PD mund të ringrihet përmes reformimit

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdari, ka komentuar situatën politike në vend pas zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. I ftuar në emisionin ''Shqip'', Hajdari e cilësoi si diçka...

Si të luftojmë alergjinë me ushqime e jo me ilaçe

A mund të përdorim ushqime në vend të ilaçeve për të zhdukur simptomat e alergjisë?  Dietologu i Spitalit Weill Cornell në New York,  Rachel...

Ushqimet që ndalojnë diarrenë në stinën e nxehtë

Me afrimin e ditëve të nxehta duket se për shumë persona kthehet edhe rreziku nga diarreja. Por çfarë mund të bëjmë për ta ndaluar...