E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Etiketa

pensioni

Fshehu për 3 muaj tezen e vde*ur në bagazhin e makinës, për ti marrë pensionin

Një 55-vjeçar është vënë në pranga nga ana e policisë greke, pasi akuzohet për 'vrasje me paramendim' të tezes së tij. I prangosuri ishte...

Shqiptarët po punojnë më gjatë, por rrezikojnë pensione më të ulëta, ja pse

Blerina Hoxha/ Monitor Nga viti 2015 kur nisi zbatimi i reformës së pensioneve, mosha mesatare e daljes në pension arriti në 63.3 vite, me një...

Vëllezërit e Rashës refuzojnë pensionin: Do e japim për bamirësi

Vëllezërit e Klodian Rashës janë shprehur pas vizitës së Ramës, se vrasja ishte me dashje dhe se pensionin që ia akorduar shteti kanë vendosur...

Pandemia/ Posta Shqiptare jep njoftimin e rëndësishëm për pensionistët

Posta Shqiptare ka dalë me një tjetër njoftim, duke marrë shkas nga situata kritike si pasojë e COVID-19. Në kuadër të parandalimit të radhëve...

Pensionin e merrni në bankë? Ja çfarë është vendosur për të moshuarit

Të moshuarit shpesh edhe kanë shkelur ligjin duke dalë jashtë ambienteve të shtëpisë, me argumentin për të tërhequr pensionin. Tashmë ata nuk kanë asnjë...

Tre ndryshimet në ligj që pritet të bëjë Zvicra gjatë 2020

Zvicra ka njoftuar se do të bëjë disa ndryshime në ligj, në 3 fusha të ndryshme përgjatë vitit 2020. Ndryshimet priten të bëhen në fushën...

Qeveria i akordon pensionin e posaçëm Jorgo Papingjit

Qeveria ka vendosur t’i akordojë dhënien e shtesës së pensionit të posaçëm shtetëror Mjeshtrit të Madh, Jorgo Papingji, në masën e katërfishit të pensionit...

Prej 8 vitesh nuk i kanë dhënë pensionin/ “Mjeshtri i Madh” Jorgo Papingji: Më ka ngelur peng…

Prej 8 vitesh “Mjeshtër i Madh”, Jorgo Papingji ende nuk e ka marrë pensionin që i takon. I ftuar në një intervistë në ‘Vizioni...

Përplasja live/ Nëna: Tako vajzën! Babai: Duhet të pyes familjen

Sot në emisionin “Me Zemër të Hapur” në “News24” është rikthyer 40-vjeçarja nga Korça, nënë e një vajze 6-vjeçare e cila dy ditë më...

Në protestë për pensionin, invalidi tërhiqet zvarrë

Një qytetar është tërhequr zvarrë nga policia gjatë protestës së zhvilluar nga opozita përpara Kuvendit, Bëhet fjalë për Gjergj Çunin, nga qyteti i Shkodrës, i...

Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...