E mërkurë, 19 Maj, 2021
12.5 C
Tirana

Etiketa

PE

Rezoluta e PE/ Kryeministrja serbe: Për ne, Kosova nuk është e pavaruar

Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiç ka reaguar në lidhje me rezolutën  e Parlamentit Evropian për Serbinë, që u miratua javën e kaluar. Ajo u shpreh...

Meta: Nuk ka negociata pa zgjedhje të lira, shqiptarët të mbrojnë votën

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka përshëndetur Rezolutën për Shqipërinë, që u miratua ditën e sotme në Komisionin e Jashtëm të Parlamentit Europian. Sipas Metës,...

Rezoluta e PE për Shqipërinë: Dënimi për blerjen e votës, kusht për negociatat

Komisioni i Jashtëm i Parlamentit Europian (AFET) miratoi sot,  raportin për progresin e Shqipërisë në rrugën drejt Bashkimit Europian, duke u fokusuar në përmbushjen...

Për ata që festojnë nga “mërzitja” për negociatat me BE

Nga: Mero Baze Ka një nxitim të opozitës për të festuar mos çeljen e negociatave të Bashkimit Europian me Shqipërinë, bazuar në deklarata sporadike lobistësh,...

PE nuk e njeh Lukashenko-n President të Bjellorusisë

Grupet kryesore politike të Parlamentit Evropian (PE), kanë konfirmuar të martën se nuk e njohin Alexander Lukashenko-n si President të rizgjedhur të Bjellorusisë, dhe...

Parlamenti Evropian tregon pse u fshi deklarata e eurodeputetëve

Deklarata e përbashkët e tre eurodeputetëve David McAllister, Isabel Santos dhe Manolis Kefalogiannis u ribotua sot në faqen e PE-së pasi u fshi mbrëmjen...

Zhvillimet e fundit në Shqipëri diskutohen nesër në Parlamentin Europian

Ditën e nesërme, zhvillimet e fundit në Shqipëri do të jenë në qendër të diskutimeve të komisioneve parlamentare në Parlamentin Europian. Kryetari i Komisionit Parlamentar...

Pollo: Zgjedhjet e lira për normalitetin demokratik

Reporterja për Shqipërinë në Parlamentin Evropian, ka pritur në takim përfaqësuesit e opozitës. Pas takimit, Genc Pollo nga PD tha se rruga e vetme...

Rama nuk ndalet, zhvillon takimin e rëndësishëm me zyrtaren e PE

Teksa kreu i Shtetit, Ilir Meta, e akuzon Ramën për grusht shteti, ky i fundit nuk ndalet. Kryeministri pritet të mbajë një takim me...

Vuçiç s’lëshon pe: Po u hoq taksa, do dialogojmë me Kosovën

Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiç pas takimit me ambasadorin Richard Grenell, ka deklaruar se vetëm kur të hiqet taksa, Serbia do dialogojë me Kosovën. “Kemi...

Të fundit

Ukraina shkarkon ministrin e tretë të Shëndetësisë, shkak pandemia

Parlamenti i Ukrainës votoi për shkarkimin e ministrit të Shëndetësisë, Maksym Stepanov, për shkak të trajtimit të pandemisë së koronavirusit. Ligjvënësit votuan me 292 vota...

A ka konflikte me Metën? Kim: Kam diskutuar me Uashingtonin

Fushata elektorale e zgjedhjeve të 25 prillit, rriti tensionet midis partive politike, por jo vetëm. Presidenti i Republikës, Ilir Meta pati një përplasje në...

Hajdari: PD mund të ringrihet përmes reformimit

Ish-prokurori Shkëlqim Hajdari, ka komentuar situatën politike në vend pas zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit. I ftuar në emisionin ''Shqip'', Hajdari e cilësoi si diçka...

Si të luftojmë alergjinë me ushqime e jo me ilaçe

A mund të përdorim ushqime në vend të ilaçeve për të zhdukur simptomat e alergjisë?  Dietologu i Spitalit Weill Cornell në New York,  Rachel...

Ushqimet që ndalojnë diarrenë në stinën e nxehtë

Me afrimin e ditëve të nxehta duket se për shumë persona kthehet edhe rreziku nga diarreja. Por çfarë mund të bëjmë për ta ndaluar...