E diel, 9 Maj, 2021
26 C
Tirana

Etiketa

papunësia

A ndikon rritja e pagës minimale tek krimi dhe papunësia?

Ndërsa punëtorët me paga të ulëta vazhdojnë përpjekjet e tyre për të rritur pagën minimale në nivel federal në SHBA, disa qytete dhe shtete...

Kryemadhi nga Elbasani: Kandidatët tanë njerëz me kontribute

Monika Kryemadhi në Elbasan preznaton kandidatët për deputetë. Njerëzit që na perfaqësojnë kanë kontribute në komunitet, njerez modeste dhe jo njerëz që zgjidhin kriza ndërkombëtare...

Shqipëri/Papunësia është më e ulët tek ata me arsim 8-9 vjeçar

Nëse ke mbaruar shkollën e lartë, ke më shumë mundësi që të mbetesh i papunë, në krahasim me dikush që ka vetëm arsim 8-9...

Shkodra, Vlora dhe Korça, më të goditurat nga pandemia

Qarqet e Shkodrës, Vlorës dhe Korçës panë rritjen më të lartë vjetore te papunësisë në tremujorin e tretë të këtij viti, sipas të dhënave...

30 mijë persona dalin të papunë në janar-shtator

Në tremujorin e tretë të këtij viti, të punësuarit me pagë që deklarohen në tatime dhe paguajnë sigurime, kanë pësuar rënie të ndjeshme në...

Raporti/ Pandemia në Shqipëri varfëroi të rinjtë, mes tyre mbizotëron papunësia

Rrjeti Kombëtar për të Rinjtë dhe Qendra për të Drejtat e Fëmijëve publikuan sot Raportin Vjetor Kombëtar “Rinia 2020” në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. Raporti...

Papunësia sërish në ulje në tremujorin e tretë, efekti nga burrat

Papunësia ka vijuar të shënojë ulje edhe gjatë tremujorit të tretë të vitit, ndonëse me ritme të lehta. Sipas të dhënave të INSTAT, Në tremujorin...

Papunësia në Tiranë, 4% më shumë se mesatarja kombëtare

Teksa papunësia në shkallë vendi ka arritur në rekorde të ulëta historike në vetëm 11.5 për qind sipas rezultateve të anketës së forcave të...

Rama nxjerr videon: Papunësia ra në nivel historik 11.5 për qind

Kryeministri Edi Rama ka publikuar një video në të cilën tregon sesi qeveria ka punuar për zbutjen e papunësisë në vend. Përmes një postimi në...

E vërteta e hidhur që maskon ulja fiktive e papunësisë

Nga: Klodian Tomorri Instituti i Statistikave raportoi se papunësia në Shqipëri shënoi në tremujorin e dytë të vitit, nivelin më të ulët historik duke zbritur...

Të fundit

Merkel dhe Spahn: Shans për pushimet e verës edhe për të pavaksinuarit

Kancelarja Angela Merkel dhe ministri i Shëndetësisë Jens Spahn janë të një mendimi, se pushimet e verës në Europë së shpejti do të jenë...

Ankimimet në KQZ / PD dhe LSI kërkojnë përsëritje zgjedhjesh. Ja qarqet

Përfaqësues ligjorë të Partisë Demokratike kanë ankimuar në KQZ sot ankesat e tyre lidhur me zgjedhjet e 25 prillit. Dosje voluminoze për një numër...

Portieri / Le Havre e refuzoi vetëm pas një viti, ai luan finalen e Championsit

E tija është një histori e pabesueshme, plot dështime, sakrifica ... arritje Në moshën 14 vjeçare, Le Havre e refuzoi vetëm pas një viti: kështu...

Vdekja e tri familjarëve nga Gjilani, ja çfarë deklarojnë “Manza” dhe QSUT

Drejtori i  Spitalit të Manzës, Dr Anesti Konduri, në një reagim për mediat lidhur me vdekjen e tre anëtarëve të familjes Haliti nga Gjilani...

Tiranë/ Foshnja 18 mujashe theu këmbën në çerdhe, nën hetim pronarja

Pronarja e një çerdheje në Tiranë është nën hetim pasi një foshnje 18-muajshe i është thyer këmba  gjatë qëndrimit në çerdhe. Sipas policisë, pronarja...