E martë, 26 Tetor, 2021
4.5 C
Tirana

Etiketa

njerëzit

Kush janë Dinkat, njerëzit më të gjatë në botë

Sipas shkencës, përbërja gjenetike ose ADN-ja e një personi është përgjegjëse për rreth 80 për qind të gjatësisë së një njeriu. Faktorë të tjerë...

Pse të vegjlit e kafshëve ecin shumë më shpejt, sesa foshnjat e njerëzve?

Të shikosh një qengj ose gjirafë të porsalindur që hedh hapat e parë, mund të jetë njëkohësisht e lezetshme por dhe e dhimbshme. Kjo...

Pse në dallim nga njerëzit, kafshët nuk e humbasin asnjëherë rrugën?

Në muajin prill të vitit të kaluar, kompania Apple prezantoi një aplikacion të ri të quajtur AirTag, një gjurmues që do të aplikohej mbi...

Gjërat më të çuditshme që shesin njerëzit për të fituar para

Kohët e dëshpëruara kërkojnë edhe akte të dëshpëruara. Çfarë do të bënit për të fituar para nëse do t’ju duheshin me çdo kusht? Ka...

Si i ndihmoi futbolli njerëzit në një vit si kurrë më parë

Ishtë menduar si një vit kur futbolli evropian do të  festonte 60 vjetorin e europianëve duke organizuar një turne që lidh 12 vende të...

Pse disa njerëz nuk besojnë që koronavirusi ekziston? Ky është shpjegimi shkencor

Studimet shkencore thonë se njerëzit i peshojnë ndryshe kostot e menjëhershme me ato që vijnë më vonë. Përgatitjet tona (si shtet dhe komunitet) të pamjaftueshme...

Koronavirusi/ Vaksinat eksperimentale do të testohen brenda pak ditësh

Sipas shkencëtarëve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, eksperimentet e para njerëzore për një vaksinë të koronavirusit do të fillojnë brenda pak ditëve. Testimi i...

Paralajmëroi njerëzit të mos prekin fytyrën, ekspertja më pas lëpin gishtin

Ekspertja e koronavirusit, Sara Cody nga Santa Clara në Kaliforni është bërë hit në rrjetet sociale, për shkak të veprimit të saj gjatë një...

Nga SIDA tek Koronavirusi: A u krijuan këto sëmundje nga vetë njerëzit

Vitet e fundit, bota është prekur nga epidemi të rrezikshme vdekjeprurëse. Sapo zhduket njëra prej tyre, shfaqet një tjetër. Këto epidemi, kanë prirjen të...

Pas sulmit në Londër, një rast i ngjashëm regjistrohet edhe në Belgjikë

Një sulm i ngjashëm me atë që ndodhi pak orë më parë në Londër është regjistruar edhe në Belgjikë. Mediat e huaja raportojnë se policia...

Të fundit

Reagime pas ndalimit të sportistëve të Kosovës nga Serbia

Autoritetet e Serbisë ndaluan në kufi dhe nuk lejuan ekipin përfaqësues të boksit të Kosovës që të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të Boksit...

“Ata autobusë prodhojnë kancer, keni 5 ditë kohë”, arrihet dakordësia

Pas shumë ditëve të utobusëve të tejmbushur dhe vonesave të pajustifikuara, sot është arritur dakordësia me operatorët e transportit urban. Kryebashkiaku i Tiranës, Erion...

Derbi gjithnjë përtej futbollit…

Nga: Eduard Zaloshnja Para ca kohësh, zhvillova një sondazh me tifozë e dashamirës të Tironës në lidhje me ndryshimin e emrit zyrtar të klubit (nga...

Vd*kja e turistëve ruse/Prokuroria kërkon ndihmë nga kompanitë e huaja

Lidhur me rastin e vdekjes së mistershme të katër shtetasve rusë, Prokuroria i është drejtuar me një kërkesë një kompanie të huaj, për të...

VIDEO/Semi përplaset me Fifin për shkopin që ajo mban në dorë, shpërthen në lot

Sherri i sajuar ndërmjet Fifit dhe Monikës, ka përshirë lojtarë të tjerë, duke krijuar jo pak polemika tek banorët e shtëpisë së “Big Brother...