E hënë, 23 Nëntor, 2020
16 C
Tirana

Etiketa

NASA

Zbulim i madh nga NASA: Në Hënë ka ujë

NASA dhe shkencëtarët në SHBA, dhanë një njoftim të rëndësishëm lidhur me zbulimin e ujit në anën e dukshme të Hënës. Shkencëtarët vlerësojnë se në...

NASA do të dërgojë gruan e parë në Hënë në vitin 2024

Administrata Kombëtare e Aeronautikës dhe Hapësirës Amerikane (NASA) shpalli planet për të dërguar gruan e parë në hënë në vitin 2024. Administratori i NASA-s, Jim...

NASA zbulon rezervuar me ujë të kripur në trupin qiellor Ceres

Një mision hulumtues që nisi në hapësirë më shumë se një dekadë më parë vazhdon të japë fryte për shkencëtarët në Tokë. Ndërsa filloi si...

Astronautët e NASA-s kthehen në Tokë

Dy astronautët e NASA-s që udhëtuan për në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës me mjetin e ri fluturues Crew Dragon të kompanisë SpaceX, u kthyen...

Misioni i ri i NASA-s për të dërguar anije hapësinore në Mars

Ulja në Mars është pjesa më e rrezikshme dhe e vështirë e dërgimit të një anijeje hapësinore në planetin e kuq. Koha që duhet për...

Larg duart nga fytyra! NASA prodhon pajisjen që ndihmon në frenimin e infektimeve

Mbajtja e duarve larg fytyrës këshillohet gjerësisht nga mjekët, si diçka e domosdoshme për t’u mbrojtur nga infektimi me COVID-19. Mirëpo ky nuk është një...

NASA miraton fluturimin e parë hapësinor me një raketë SpaceX

NASA ka miratuar lëshimin në hapësirë, për në 27 maj, të dy astronautëve me një raketë SpaceX, drejt Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor (ISS). Kjo ngjarje shënon...

NASA prodhon një respirator për pacientët me COVID-19

Agjencia amerikane e hapësirës, NASA, thotë se një respirator i ri i zhvilluar nga inxhinerët e saj për të trajtuar pacientët e prekur nga...

“Katastrofë në shkallë globale”, paralajmërimi i frikshëm i NASA-s

Një asteroid vrasës, që pritet të kalojë pranë tokës në datën 15 shkurt, mund të shkaktojë katastrofë në shkallë globale. Asteroidi i cili ka...

Trump gati buxhetin për 2020, NASA dhe ndërtimi i murit me Meksikën prioritet

Trump ka bërë gati faturën financiarë për ndërtimin e murit ndarës përgjatë kufirit me Meksikën. Sipas “Daily Mail”, presidenti Trump ka kërkuar 2 miliardë...

Të fundit

Familjet shqiptare, ndër më të pamundurat në rajon për të paguar borxhet

Familjet borxhlie në Rumani dhe Shqipëri harxhojnë gati 1 të katërtën e të ardhurave mujore për të shlyer këstet e borxhit. Për këtë arsye janë...

Rekord viktimash nga Covid-19 në vend, spitalet të tejmbushur

Shqipëria regjistron sërish shifra të larta sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se...

Covid 4 gati për pacientët, Manastirliu: Kush është patriot, zbaton rregullat

Spitali Covid 4, i pozicionuar në autostradën Tiranë-Durrës, është gati për t’u hapur sapo të ezaurohen kapacitetet në tre spitalet COVID. Ministrja e Shëndetësisë dhe...

Osmani: BE-ja të kërkojë ndryshimin e Kushtetutës nga Serbia, jo nga Kosova

Ushtruesja e detyrës së presidentit të Kosovës, Vjosa Osmani i ka thënë shefit të zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomash Szunyog se, për...

”Numrin ma dha miku ynë, Vuçiç”/ Trajneri serb zbulon mesazhin e Ramës

Trajneri serb, Sinisha Mihajloviç ka publikuar së fundmi librin e tij autobiografik dhe mes kujtimeve të hedhura aty, ka zbardhur të plotë edhe mesazhin...