E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Sonda diellore Parker e NASA-s, bëhet anija e parë kozmike që ‘prek’ diellin

Gjashtëdhjetë vjet pasi NASA vendosi qëllimin dhe tre vjet pas lëshimit të sondës diellore Parker, anija kozmike është bërë e para që “prek diellin”. Sonda Diellore Parker ka fluturuar me sukses përmes koronës së diellit, ose atmosferës së sipërme, për të testuar grimcat dhe fushat magnetike të yllit tonë.

“Sonda Diellore Parker “duke prekur Diellin” është një moment monumental për shkencën diellore dhe një arritje vërtet e jashtëzakonshme”, tha Thomas Zurbuchen, administratori i asociuar për Drejtorinë e Misionit të Shkencës të NASA-s, në një deklaratë.

“Jo vetëm që ky moment historik na siguron njohuri më të thella mbi evolucionin e Diellit tonë dhe ndikimet (e tij) në sistemin tonë diellor, por gjithçka që mësojmë për yllin tonë na mëson më shumë për yjet në pjesën tjetër të universit”.

Njoftimi u bë në Takimin e Vjeshtës të Unionit Gjeofizik Amerikan 2021 në New Orleans të martën, dhe hulumtimi nga momenti historik diellor është botuar në Physical Review Letters.

Sonda diellore Parker u lançua në vitin 2018, dhe u nis për të qarkulluar gjithnjë e më afër diellit. Shkencëtarët, duke përfshirë astrofizikanin me emër të anijes, Eugene Parker, duan t’u përgjigjen pyetjeve themelore në lidhje me erën diellore që rrjedh nga dielli, duke hedhur grimca energjike nëpër sistemin diellor.

Korona e diellit është shumë më e nxehtë se sipërfaqja aktuale e yllit dhe anija kozmike mund të sigurojë një pasqyrë të arsyes. Korona është një milion gradë Kelvin (1,800,000 gradë Fahrenheit) në pikën e saj më të nxehtë, ndërsa sipërfaqja është rreth 6,000 Kelvin (10,340 gradë Fahrenheit).

Anija kozmike ka zbuluar tashmë gjetje befasuese rreth diellit, duke përfshirë zbulimin e vitit 2019 të strukturave magnetike zig-zag në erën diellore të quajtura switchbacks.

Tani, falë afrimit më të fundit të Parker-it me diellin, anija kozmike i ndihmoi shkencëtarët të përcaktojnë se këto ndërrime e kanë origjinën nga sipërfaqja diellore.

Përpara se të përfundojë misioni i Parker Solar Solar, ai do të ketë bërë 21 afrime të afërta me diellin gjatë shtatë viteve. Sonda do të rrotullohet brenda 3.9 milionë milje nga sipërfaqja e diellit në vitin 2024, më afër yllit se Merkuri – planeti më i afërt me diellin.

Edhe pse kjo tingëllon larg, studiuesit e barazojnë këtë me sondën e ulur në vijën prej katër metrash të një fushe futbolli dhe dielli është zona e fundit.

Kur është më afër diellit, mburojat diellore të përbërë nga karboni 4½ inç të trashë do të duhet të përballojnë temperaturat afër 2500 gradë Fahrenheit. Megjithatë, pjesa e brendshme e anijes kozmike dhe instrumentet e saj do të mbeten në një temperaturë të rehatshme dhome.

“Duke fluturuar aq afër Diellit, Sonda Diellore Parker tani ndjen kushte në shtresën e dominuar magnetikisht të atmosferës diellore – korona – që nuk mund t’i kishim mundur kurrë më parë”, tha Nour Raouafi, shkencëtar i projektit Parker në Laboratorin e Fizikës së Aplikuar Johns Hopkins.

“Ne shohim prova të të qenit në koronë në të dhënat e fushës magnetike, të dhënat e erës diellore dhe vizualisht në imazhe. Ne në fakt mund të shohim anijen kozmike duke fluturuar përmes strukturave koronale, që mund të vëzhgohen gjatë një eklipsi të plotë diellor.”

Duke u afruar me një yll

Në prill, ekipi i Parker kuptoi se anija e tyre kozmike kishte kaluar kufirin dhe kishte hyrë në atmosferën diellore për herë të parë. Ndodhi kur anija kozmike bëri fluturimin e saj të tetë pranë diellit dhe regjistroi kushte magnetike dhe grimcash specifike për një kufi ku mbaron atmosfera masive diellore e diellit dhe fillon era diellore — 8.1 milion milje mbi sipërfaqen e diellit.

“Ne prisnim plotësisht që, herët a vonë, do të përballeshim me koronën për të paktën një kohëzgjatje të shkurtër”, tha Justin Kasper, autori kryesor i studimit, profesor i Universitetit të Miçiganit dhe zëvendës shef i teknologjisë në BWX Technologies. “Është shumë emocionuese që ne e kemi arritur tashmë”.

Parker u fut dhe doli nga korona disa herë gjatë disa orëve gjatë fluturimit të prillit, gjë që i ndihmoi studiuesit të kuptonin se kufiri, i quajtur sipërfaqja kritike e Alfvén, nuk është një rreth i lëmuar rreth diellit. Në vend të kësaj, ajo ka gjemba dhe lugina. Kuptimi i pranisë së këtyre veçorive mund t’i lejojë shkencëtarët t’i përputhin ato me aktivitetin diellor nga sipërfaqja e diellit.

Gjatë fluturimit, Parker bëri një tjetër takim intrigues teksa kaloi 6.5 milionë milje nga sipërfaqja e diellit. Ai kaloi përmes një veçorie të quajtur pseudostreamer, një strukturë e madhe që ngrihet mbi sipërfaqen e diellit që është vëzhguar nga Toka gjatë eklipseve diellore.

Kur anija kozmike fluturoi përmes pseudostreamer-it, gjërat ishin të qeta, ashtu si në syrin e një stuhie. Në mënyrë tipike, Parker bombardohet me grimca ndërsa fluturon përmes erës diellore. Në këtë rast, grimcat lëviznin më ngadalë dhe kthimet zig-zagging u ulën.

Anija kozmike ka të ngjarë të fluturojë përsëri përmes koronës në janar gjatë fluturimit të saj të ardhshëm.

“Jam i emocionuar të shoh se çfarë gjen Parker, teksa kalon vazhdimisht nëpër koronën në vitet në vijim”, tha Nicola Fox, drejtore e divizionit për Divizionin e Heliofizikës të NASA-s, në një deklaratë. “Mundësia për zbulime të reja është e pakufishme.”

‘Dielli ka nisur një cikël të ri diellor’

Parker ka të ngjarë të jetë në vendin e duhur, në kohën e duhur, gjatë fluturimeve të ardhshme pasi cikli 11-vjeçar i diellit nxehet me aktivitet gjatë viteve të ardhshme. Çdo 11 vjet, dielli përfundon një cikël diellor të aktivitetit të qetë dhe stuhishëm dhe fillon një të ri.

Është e rëndësishme të kuptojmë ciklin diellor, sepse moti hapësinor i shkaktuar nga dielli — shpërthime si shpërthimet diellore dhe ngjarjet e nxjerrjes së masës koronale — mund të ndikojnë në rrjetin e energjisë, satelitët, GPS, linjat ajrore, raketat dhe astronautët në hapësirë.

Cikli diellor më i ri, i cili filloi në dhjetor 2019, parashikohet të arrijë kulmin në korrik 2025, që do të thotë një rritje e aktivitetit diellor.

Kjo do të thotë se skaji i jashtëm i koronës së diellit do të zgjerohet, dhe Parker ka të ngjarë të kalojë më shumë kohë duke fluturuar nëpër atmosferën e jashtme misterioze të diellit.

“Është një rajon vërtet i rëndësishëm për t’u futur, sepse ne mendojmë se të gjitha llojet e fizikës potencialisht ndizen,” tha Kasper.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...