E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

A ekzistojnë alienët? NASA i jep fund enigmës, ja çfarë ka bërë

Disa teologë morën pjesë në një program të financuar pjesërisht nga NASA, për të hulumtuar se si njerëzit mund të reagojnë ndaj lajmeve se jeta inteligjente ekziston në planetë të tjerë, sipas një studiuesi fetar që thotë se ai ishte rekrutuar.

Dr. Andrew Davison, i Universitetit të Kembrixhit, i tha Times UK në një intervistë të fundit se ai ishte midis 23 teologëve të tjerë në një program të sponsorizuar nga NASA në Qendrën për Kërkim Teologjik në Universitetin Princeton, nga 2016 deri në 2017.

Davison tha se ai dhe kolegët e tij ekzaminuan se si secila prej feve kryesore të botës ka të ngjarë të përgjigjet nëse do të ndërgjegjësoheshin për ekzistencën e alienëve. Vetë puna e tij u përqendrua në lidhjen midis astrobiologjisë dhe teologjisë së krishterë.

Will Storrar, drejtor i CTI, tha se NASA dëshironte të shihte “bursë serioze të botuar në libra dhe revista” duke adresuar “çudinë e thellë dhe misterin dhe implikimin e gjetjes së jetës mikrobike në një planet tjetër”, raportoi Times.

Në një deklaratë të postuar në blogun e Fakultetit të Hyjnisë të Universitetit të Kembrixhit, Davison tha se kërkimi i tij u përqendrua kryesisht në konceptin e kristologjisë, ose studimin se kush ishte Jezusi si qenie njerëzore dhe hyjnore.

“Pyetja më domethënëse që ekziston është ndoshta nëse dikush do t’i përgjigjej teologjikisht perspektivës së jetës diku tjetër, në kuptimin që ka pasur shumë mishërime, apo vetëm për të cilin teologët flasin te Jezusi,” shkroi ai në atë kohë. “Kam menduar gjithashtu për doktrinën e krijimit, veçanërisht për sa i përket mënyrës sesi ajo trajton temat e shumëfishimit dhe diversitetit”.

Davidson shtoi në postimin në blog se kërkimi i tij nuk ka qenë i kufizuar në tekste fetare, rreth të cilave janë përqëndruar kërkime të tjera mbi temën e jetës jashtëtokësore.

“Në të menduarit teologjikisht për jetën diku tjetër në univers, ka pasur një tendencë për të kapur kryesisht pasazhe nga vepra e mëparshme teologjike, ku jeta tjetër ka qenë tema në diskutim. Unë dua të shkoj përtej kësaj dhe t’i bashkoj diskutimit në një gamë shumë më të gjerë materialesh dhe këndvështrimesh”, shkroi ai.

“Ndoshta zbulimi kryesor për të cilin do të raportoja deri më sot është të gjeja se sa shpesh teologjia dhe astrobiologjia ka qenë një temë në shkrimet popullore, për të paktën një shekull e gjysmë: për shembull në revistat mujore”, shtoi ai.

Libri i ardhshëm i Davidson, “Astrobiology and Christian Doctrine”, i cili do të botohet në vitin 2022, do të mbulojë një pjesë të punës së tij me CTI dhe NASA, raportoi Times.

Sipas një pjese të librit të Davidson të marrë nga Times, “një numër i madh njerëzish do t’u drejtoheshin traditave të fesë së tyre për udhëzim”, nëse ndonjëherë do të zbuloheshin alienët.

“Zbulimi [i jetës aliene] mund të vijë në një dekadë ose vetëm në shekujt e ardhshëm ose ndoshta kurrë fare, por nëse ndodh ose ku ndodh, do të jetë e dobishme të kemi menduar paraprakisht për implikimet”, shkruan Davison.

Programi i Astrobiologjisë i NASA-s siguroi financim të pjesshëm përmes një granti për CTI në 2015, me pjesën e financuar nga agjencia e projektit që përfundoi në 2017, konfirmoi një zëdhënës i NASA-s për Changing America. NASA nuk u përfshi drejtpërdrejt në përzgjedhjen e studiuesve për studim.

Burimi i lajmit: THE HILL. Pershtatur nga Tirana Today 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...