E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Një asteroid do të bëjë kalimin e tij më të afërt pranë Tokës javën e ardhshme

Një asteroid do të fluturojë pranë Tokës më 18 janar. Ai do të kalojë brenda 1.2 milionë milje nga planeti ynë, duke lëvizur me 47.344 milje në orë, sipas Qendrës së NASA-s për Studimet e Objekteve Afër Tokës, e cila gjurmon kometat dhe asteroidët potencialisht të rrezikshëm që mund të përplasen me planetin tonë.

Asteroidi që po afrohet njihet si 7482 (1994 PC1) dhe u zbulua në vitin 1994, sipas NASA-s. Askush nuk pret që 7482 (1994 PC1) të godasë Tokën, por është më afër që asteroidi do të vijë për dy shekujt e ardhshëm, sipas parashikimeve të NASA-s.

Fluturimi pritet të bëhet të martën më 18 janar në orën 16:51. Nuk do të jetë asteroidi më i madh që ka kaluar ndonjëherë pranë Tokës. Ky nder i përket asteroidit 3122 Florence (1981 ET3), i cili fluturoi pranë dhe humbi përplasjen me Tokën më 1 shtator 2017. Ai asteroid vlerësohet të jetë midis 2.5 milje dhe 5.5 milje i gjerë, dhe ai bën një tjetër kalim përsëri më 2 shtator, 2057. Ndërsa 7482 (1994 PC1) nuk ka gjasa të jetë i dukshëm me sy të lirë, astronomët amatorë me një teleskop të vogël duhet të jenë në gjendje ta dallojnë atë, sipas faqes së internetit EarthSky.com.

Në shtator të këtij viti, një anije kozmike e NASA-s do të përplaset qëllimisht me një asteroid për të ndryshuar lëvizjen e tij në hapësirë ​​- testimi i teknologjisë së zhvilluar për të shmangur një goditje asteroidi. I njohur si misioni DART, ose Testi i Ridrejtimit të Dyfishtë të Asteroidit, anija kozmike synon Dimorphos, një hënë e vogël që rrotullohet rreth asteroidit Didymos afër Tokës.

Objektet pranë Tokës janë asteroidë dhe kometa me orbita që i vendosin brenda 48 milionë kilometrave nga Toka. Zbulimi i kërcënimit të objekteve afër Tokës, ose NEO-ve, që mund të shkaktojnë dëme të rënda është fokusi kryesor i NASA-s, dhe organizatave të tjera hapësinore në mbarë botën.

Burimi i lajmit: CNN. Pershtatur nga Tirana Today 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...