E enjte, 21 Tetor, 2021
16.5 C
Tirana

Etiketa

mutacione

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...

Covid/ Stroni: Me ardhjen e emigrantëve dhe turistëve, mund të futen mutacionet

Mjeku infeksionist Gent Stroni, deklaroi se me ardhjen e emigrantëve dhe turistëve për shkak të pushimeve verore, në vend mund të futen edhe mutacione...

Brataj: Do kemi lirim të mëtejshëm të masave, vjeshta rrezik për mutacione

Prej disa ditësh, Shqipëria ka nisur vaksinimin masiv të popullsisë kundër koronavirusit, teksa është përmirësuar edhe situata epidemiologjike. Kreu i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj, deklaroi...

Mutacionet e Covid/ Shkencëtarët: Do nevojiten vaksina të reja brenda një viti

Planeti mund të ketë një vit ose më pak para se vaksinat e gjeneratës së parë të Covid-19 të jenë të paefektshme dhe të...

Ministri britanik: Në të gjithë botën ekzistojnë 4,000 variante të Covid-19

Ministri i vaksinave në Britaninë e Madhe, tha se rreth 4,000 variante të Covid-19 ekzistojnë në të gjithë botën. Nadhim Zahawi tha se Britania e...

Vaksinat e dobëta favorizojnë mutacionet e rrezikshme

Reagimi jo i mjaftueshëm i sistemit imunitar ndaj vaksinave mund të shkaktojë mutacione dhe ta bëjë virusin më agresiv. Prej tij mund të riinfektohen...

Koronavirusi po pëson ndryshime, si do ndikojnë ato tek vaksinat?

Frika më e madhe tani që pritet të shpërndahen vaksinat anti-Covid, është se pjesët kryesore të gjenomit të koronavirusit do të pësojnë ndryshime (mutacione),...

Të fundit

Dy fitore që çojnë në humbje

Nga: Blendi Kajsiu Që fitorja e fushatës Berisha është humbje e madhe për PD-në, kjo tashmë është e qartë edhe për vetë doktorin. Ai e...

Si mund ta ndryshojnë politikën në Evropë zbulimet e “Pandora Papers”

Nga: Chris Raggett “European Council on Foreign Relations” Fshehtësia e financave nuk është më si dikur. Publikimi më 3 tetor i “Pandora Papers”, i rreth 12...

Donald Trump lançon rrjetin e tij social, ja si do të quhet aplikacioni

Pasi u përjashtua nga platformat sociale si Facebook dhe Twitter, Trump ka bërë përpjekje për krijimin e një media sociale rivale. Ish-presidenti amerikan Donald...

Super-operacion i shërbimit sekret, në pranga 15 agjentë të Mossad-it

15 persona janë arrestuar në Turqi, pasi autoritetet i akuzojnë si agjentë të shërbimit sekret izraelit, Mossad. Si rezultat i operacionit të kryer në...

Progres-Raporti 2021 konfirmon 15 parakushtet e paplotësuara

Nga: Bujar Leskaj Komisioni Europian publikoi ditën e djeshme Progres-Raportin për Shqipërinë. Të 136 faqet e këtij raporti përbëjnë provën e shkruar se qeverisja...