E shtunë, 24 Korrik, 2021
19.5 C
Tirana

Covid/ Stroni: Me ardhjen e emigrantëve dhe turistëve, mund të futen mutacionet

Mjeku infeksionist Gent Stroni, deklaroi se me ardhjen e emigrantëve dhe turistëve për shkak të pushimeve verore, në vend mund të futen edhe mutacione të Covid-19. Deklarata e Stronit u bë ditën e sotme në një inervistë për ABC News.

Sipas Stronit, imuniteti i tufës është arritur, por nuk duhet ulur vigjilenca. Ndër të tjera, Stroni tha se vaksinat anti-covid, e kanë dhënë efektin e tyre në popullatë.

Gent Stroni: ”Bashkë me emigrantët dhe turistët do të vijnë mes nesh edhe shtame të ndryshme. Të mos harrojmë që deri në këtë periudhë nëse e ke kaluar në gushtin e kaluar nuk ndodh që të mos riinfektohesh më. Këta persona përsëri mund të riinfektohen. Një trup që e ka kaluar patjetër që do e kalojë më lehtë. Por përbën përsëri një lloj statusi për këtë organizëm. Vigjilencën nuk duhet ta ulim. Imuniteti i tufës në mendimin tim është realizuar. Edhe vaksinat kanë dhënë efektin e tyre.”

Situata epidemiologjike në vend vijon të mbetet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, është regjistruar vetëm 1 rast i ri me Covid-19, nga 1,960 testime të kryera.

Ndërkohë, nuk është shënuar asnjë humbje jete. Po në 24 orët e fundit, janë shëruar edhe 14 pacientë, teksa raste aktive mbeten 87.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata...

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë...

KPK, pikëpyetje për pasurinë dhe profesionalizmin e prokurores Daniela Sulaj

Prokurorja Daniela Sulaj, e komanduar si inspektore pranë Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, u përball të premten më 23 korrik me Komisionin e Pavarur...

Gjykata i refuzon kërkesën për liri, Hashim Thaçi mbetet në paraburgim

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri. Edhe...

Koronavirusi, Manastirliu tregon numrin e të vaksinuarve në 24 orët e fundit

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të vaksinuarve kundër koronavirusit në vend. Manastirliu bën me dije, se mbi 13...