E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Euro 2020/ Fakte dhe kuriozitete pas mbylljes së ndeshjeve në grupe

Italia u kualifikua e para dhe për herë të parë një kombëtare fiton të treja ndeshjet e fazës së grupeve dhe njëkohësisht nuk pëson asnjë gol.

Austria nuk kishte arritur në fazën me eleminim direkt në një EURO që nga viti 1954.

Turqia eleminohet me 0 pikë në një turne që e nisi me pritshmëri të larta. E vetmja kombëtare që ka mbyllur 2 herë një europian me 0 pikë.

Maqedonia e Veriut e mbylli europianin e saj të parë me 0 pikë.

Belgjika e mbylli grupin me 7 gola të shënuar (më së shumti gola të shënuar në një grup europiani) dhe me 1 të pësuar (më pak gola të pësuar në një europian).’Djajtë e Kuq’ janë në krye të renditjes aktuale të FIFA-s.

Anglia e mbylli grupin me 0 gola të pësuar për herë të parë në histori

Holanda e mbyll me 3 fitore për herë të tretë një europian, pas Euro 2000 dhe Euro 2008

Anglia, Rusia dhe Italia janë kombëtaret që janë zënë më së shumti në pozicion të parregull (offside), nga 9 herë.

Zvicra është skuadra me më shumë korne në 3 ndeshjet e grupit, 22.

Spanja është kombëtarja me më shumë pasime të kryera (2125), më pas vjen Gjermania me (1872)

Fitorja e Spanjës 5-0 është fitorja me më së shumti gola në një europian, 5-0 dhe ky rezultat ka ndodhur 5 herë. Hera e fundit ishte Suedi 5-0 Bullgari.

Kristiano Ronaldo barazoi me dopietën ndaj Francës, indianin Ali Daei si futbollisti që ka më shumë gola me kombëtaren, 109

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Luiza Gega përfundon garën e 3000 metrave me pengesa, në çfarë vendi u rendit

Atletja Luiza Gega zbriti në pistën e stadiumit të Tokios për finalen e madhe në garën e 3000 metrave me pengesa, ku dhe u...

I mori jetën gruas/40-vjeçari: Po e përgjoja, kishte një lidhje jashtëmartesore

Shqiptari Florand Shehu i cili masakroi me thikë gruan e tij para disa ditësh në Greqi, ka rrëfyer para autoriteteve se nuk ishte në...

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...