E enjte, 21 Tetor, 2021
16.5 C
Tirana

Etiketa

Liberalizimi i vizave

Gjermania pro liberalizimit të vizave për shtetasit e Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim sekretarin e Shtetit në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Miguel Berger. Presidentja Osmani ka shprehur...

Dendias në Prishtinë: Greqia mbështet Kosovën për liberalizmin e vizave

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias shprehu mbështetjen e vendit të tij për Kosovën, në lidhje me liberalizimin e vizave. Deklarata e Dendias,...

Ministri gjerman: Kosova ka plotësuar kushtet për liberalizim

Ministri gjerman i Shtetit për Europën, Michael Roth, vizitoi dje Tiranën. Gjatë kësaj vizite, ndër të tjera, Roth përmenduri edhe çështjen e liberalizimit të...

Rama: BE e ka marrë peng Kosovën, një nga figurat e shahut thotë jo

Kryeministri Edi Rama ka kritikuar Bashkimin Europian, për shkak të mos liberalizimit të vizave për Kosovën. Gjatë konferencës për shtyp me ministrin gjerman për Europën...

Meta: E ardhmja e Ballkanit Perëndimor nuk është ndryshimi i kufijve

Presidenti i Republikës, Ilir Meta deklaroi se qytetarët e Kosovës meritojnë sa më parë liberalizimin e vizave me Bashkimin Europian. Të njëjtin qëndrim i ka...

Grenell: BE-ja të liberalizojë vizat për Kosovën

Ish-i dërguari i administratës së Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell i ka kërkuar Bashkimit Evropian që të liberalozojë vizat për shtetin më...

Mediat serbe: Më 26 dhe 27 nëntor, Kosovës mund t’i liberalizohen vizat

“Delegacionet teknike kosovaro-franceze më 26 dhe 27 nëntor për liberalizimin e vizave”, është shkrimi i sapo publikuar nga mediat serbe. Një takim virtual i delegacioneve...

Haradinaj thirrje BE-së: Liberalizoni vizat për Kosovën

Ish-kryeministri i Kosovës dhe njëherësh lideri i AAK-së, Ramush Haradinaj i ka kërkuar BE-së të ndihmojë vendin e tij me liberalizimin e vizave. Në një...

Varhelyi: Duhet t’i bindim shtetet për liberalizimin e vizave për Kosovën

Komisionari i Bashkimit Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerim, Oliver Varhelyi, tha sot në Prishtinë se duhet bindur shtetet anëtare të BE-së për t’i liberalizuar...

Rama e thotë troç: Mosliberalizimi i vizave për Kosovën është një turp për BE-në

Në mbledhjen e gjashtë të përbashkët, Rama tha mjaft i vendosur se Kosova është marrë peng nga dinamika të caktuara të vendeve të BE-së....

Të fundit

Dy fitore që çojnë në humbje

Nga: Blendi Kajsiu Që fitorja e fushatës Berisha është humbje e madhe për PD-në, kjo tashmë është e qartë edhe për vetë doktorin. Ai e...

Si mund ta ndryshojnë politikën në Evropë zbulimet e “Pandora Papers”

Nga: Chris Raggett “European Council on Foreign Relations” Fshehtësia e financave nuk është më si dikur. Publikimi më 3 tetor i “Pandora Papers”, i rreth 12...

Donald Trump lançon rrjetin e tij social, ja si do të quhet aplikacioni

Pasi u përjashtua nga platformat sociale si Facebook dhe Twitter, Trump ka bërë përpjekje për krijimin e një media sociale rivale. Ish-presidenti amerikan Donald...

Super-operacion i shërbimit sekret, në pranga 15 agjentë të Mossad-it

15 persona janë arrestuar në Turqi, pasi autoritetet i akuzojnë si agjentë të shërbimit sekret izraelit, Mossad. Si rezultat i operacionit të kryer në...

Progres-Raporti 2021 konfirmon 15 parakushtet e paplotësuara

Nga: Bujar Leskaj Komisioni Europian publikoi ditën e djeshme Progres-Raportin për Shqipërinë. Të 136 faqet e këtij raporti përbëjnë provën e shkruar se qeverisja...