E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

Dendias në Prishtinë: Greqia mbështet Kosovën për liberalizmin e vizave

Ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias shprehu mbështetjen e vendit të tij për Kosovën, në lidhje me liberalizimin e vizave. Deklarata e Dendias, u bë ditën e sotme gjatë vizitës së tij zyrtare në Prishtinë, ku zhvilloi dhe një konferencë të përbashkët me homologen kosovare, Donika Gërvalla.

Dendias u shpeh se Greqia do të mbështesë Kosovën për sundimin e ligjit dhe luftën kundër krimit e korrupsionit. Edhe pse Greqia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, Dendias tha se zyra në Athinë, vijon të merret me çështjet ekonomike midis dy vendeve.

Ndër të tjera, Dendias u shpreh se kjo zyrë do të shërbejë për përmirësimin e marrëdhnieve dypalëshe.

Nikos Dendias:Ne jemi në favor të liberalizimit të vizave pasi vendi juaj i ka përmbushur të gjitha kushtet. Nga Greqia, keni mbështetjen për sundimin e ligjit, luftën kundër krimit e korrupsionit. Ne jemi këtu nëse keni nevojë për ndihmën tonë në këtë drejtim. Kemi zyrtarë grekë në kuadër të misionit të EULEX-it që punojnë në këtë çështje. Ne pavarësisht qëndrimit tonë neutral dhe statusit të Kosovës, kemi një zyrë në Athinë e cila që nga viti 2019 vazhdon të jetë atje dhe të merret me çështje ekonomike dhe ne shpresojmë që kjo zyrë të jetë ndihmë edhe më shumë në marrëdhëniet tona Greqi-Kosovë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...