E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Dorëhiqet kardinali, “Rastet e abuzimeve kanë çuar Kishën në rrugë pa krye”

Mynih

Një kardinal i shquar gjerman dhe i besuar i Papa Françeskut, Kardinali Reinhard Marx, ofroi dorëheqjen sot, të premten, për keqpërdorimin “katastrofik” të Kishës Katolike ardhur prej rasteve të abuzimit seksual të klerit, duke deklaruar me anë të këtij gjesti se skandalet e këtij lloji e kanë çuar kishën në “një rrugë pa krye. ”

Kryepeshkopata e Mynihut dhe e Frizingut, ku Marks ka qenë kryepeshkop që nga viti 2007, ka botuar letrën e tij të dorëheqjes drejtuar Papës në internet, në shumë gjuhë dhe kardinali tha se Françesku i ka dhënë leje ta bëjë atë publike.

“Është e rëndësishme për mua të ndaj përgjegjësinë për katastrofën e abuzimit seksual nga zyrtarët e Kishës në dekadat e fundit,” shkruan 67-vjeçari Marks në letër. Por ai gjithashtu lëshoi ​​një lloj sfide për kolegët e tij peshkopë që të përdorin rastin e skandalit për të shpëtuar kishën dhe për ta reformuar atë./Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...