E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

GJKKO dënon me 8 vite burg, anëtarin e grupit të Habilajve (Emri)

Gjykata kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka dënuar me 8 vite burg një nga anëtarët e grupit të Habilajve, Reshat Radhima. Ai u shpall fajtor për trafik droge dhe grup të strukturuar kriminal.

Ai u ekstradua nga Roma në Tiranë në prill të 2019 pasi ishte në kërkim që prej 2 shkurtit 2017, teksa njihet si një nga personat që merrej me trafikimin e kanabisit me grupin e Habilajve.

Radhima rezulton se është përgjuar teksa bisdeonte në 2016 me të hetuarin tjetër Taulant Haxhiraj dhe shqetësoheshin se parcelat me hashash rrezikoheshin nga krimbi.

Grupi “Habilaj” u godit në tetor të vitit 2017. Hetimet në Shqipëri u hapën pas publikimeve në media, ndërsa në Itali u morën me mijëra faqe përgjime të grupit “Habilaj”, ku ata përmendin edhe emrin e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri.

Vendimi i GJKKO për Reshat Radhimën
                                                Vendimi i GJKKO për Reshat Radhimën

Dënohet me 37 vite burg grupi i Habilajve

Më 18 maj, Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar dha vendimin për grupin e Habiljave, të cilët akuzohen për trafik droge dhe grup të strukturuar kriminal.

GJKKO dënoi me 10 vite burg Moisi Habilajn, teksa tre pjesëtarët e tjerë të grupit, Meridian Sula, Nezar Seiti  dhe Fatmir Minaj janë dënuar seicili me nga 9 vite burg. Të 4 të dënuarit nga GJKKO, kanë përfituar nga dënimi i shkurtuar duke e ulur me 1/3.

Lexo edhe :   Goditi Macron me shuplakë, gjykata franceze dënon 28-vjeçarin
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...